• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Nedir ? Domateslerin tadı neden eskisi gibi değil?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,115
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Domateslerin şekilleri de tıpkı renkleri ve tatları gibi değişti. Artık domatesler daha tatsız, daha sert ve çoğunlukla daha iri oluyor. Çünkü domates üreticileri ürünün kalitesini değil, verimliliğini düşünüyor ve verimi artıran genetik varyantlar, marketlerde karşılaştığımız bu tatsız domatesleri meydana çıkarıyor.

398 domates cinsinin incelendiği bir araştırmada, bunlardan sadece 160 tanesinin yoğun bir tat içerdiği tespit edilmiş. Domatesin tadını ortaya çıkaran kimyasalları da araştıran bilim insanları, domatese lezzet veren 33 tane bileşen olduğunu görmüş. Bu domatesler incelendiğinde ise kendilerine özgü 250 ortak genetik özellik taşıdıkları belirlenmiş.

Yani kromozom üzerindeki 250 bölgede aynı özellikleri taşıyorlar ve bu açıdan diğer tatsız domateslerden farklılar.

Günümüzdeki tatsız domateslerde tüketicilerin şekle ve büyüklüğe aldandığını bilen üreticiler, bu özellikleri kalite göstergesi olarak öne çıkarıyor. Ne kadar büyük ve kusursuz görünüyorsa o kadar kaliteli olduğunu düşünüyoruz. Hâlbuki durum tam tersi olabiliyor.

Böylece daha az zararla taşınan domateslerin şekilleri, market raflarına ulaştıklarında bozulmuyor. Ancak bu domateslerde lezzet veren bileşim sayısının çok daha düşük olduğu görülüyor.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.