• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Discord bot ekleme

Beatrix

Forum Üyesi

Discord bot ekleme nedir?​

Discord bot ekleme nedir? Discord, birçok kullanıcının aynı sunucuda metin, ses ve video sohbetler yapabildiği bir platform olarak öne çıkar. Discord botları ise bu platformda kullanıcılara çeşitli işlevler sunan yazılımlardır. Bir nevi Discord sunucusuna eklenen yapay zeka asistanlarıdır. Bu botlar, kullanıcılara yaşadıkları sunucuda daha fazla kontrol sağlamak, çeşitli oyunlar oynamak, müzik dinlemek, moderasyon özellikleri sunmak gibi pek çok farklı işlevi gerçekleştirebilir.

Discord, botlar konusunda oldukça esnek bir platform sağlamaktadır. Kullanıcılar, kendi botlarını oluşturabileceği gibi, başkalarının hazırlamış olduğu botları da sunucularına ekleyebilirler. Bunun için kullanıcıların Discord Developer Portalına kayıt olması gerekmektedir.

Discord Developer Portalına kayıt olma

Bir Discord botu oluşturmak için öncelikle Discord Developer Portalı'na kayıt olmanız gerekmektedir. Developer Portal'a giriş yapabilmek için Discord hesabınız olması şarttır. Hesabınızla giriş yaptıktan sonra Portal'a erişebilirsiniz.

Discord botu oluşturma adımları

1. Developer Portalına giriş yaptıktan sonra sol taraftaki menüden "Applications" bölümüne gidin.
  2. "New Application" butonuna tıklayarak yeni bir uygulama oluşturun.
  3. Oluşturduğunuz uygulamanın adını ve profil resmini belirleyin.
  4. "Bot" sekmesine giderek "Add Bot" butonuna tıklayın.
  5. Botunuzun adını ve profil resmini belirleyin.
  6. "Token" kısmından botunuzun tokenını alın. Bu token, botunuzun kimlik bilgilerini doğrulamak için kullanılacaktır.
  7. Sunucunuza geri dönerek, botunuzu davet etmek istediğiniz Discord sunucusunu seçin.

Discord botu oluşturma adımları​

Discord botları, Discord kullanıcılarının sunucularında çeşitli işlevleri gerçekleştiren otomatik programlardır. Bu botlar, belirli komutlarla çalışır ve kullanıcıya çeşitli hizmetler sunabilir. Discord botu oluşturma adımları, bu botların nasıl yaratılabileceğini ve sunuculara nasıl eklenebileceğini açıklar.

Liste ve tablo etiketlerini kullanarak, Discord botu oluşturma adımlarını ve ilgili detayları kolayca açıklayabiliriz:

• Adım 1: Discord Developer Portalına kaydolun
  • Adım 2: Yeni bir uygulama oluşturun
  • Adım 3: Botunuzu oluşturun ve ayarlayın
  • Adım 4: Botunuzun Token'ını alın
  • Adım 5: Botunuzu sunucuya ekleyin
  • Adım 6: Botunuzun çalışmasını test edin
AdımAçıklama
Adım 1Discord Developer Portalına kaydolun
Adım 2Yeni bir uygulama oluşturun
Adım 3Botunuzu oluşturun ve ayarlayın
Adım 4Botunuzun Token'ını alın
Adım 5Botunuzu sunucuya ekleyin
Adım 6Botunuzun çalışmasını test edin

Discord Developer Portalına kayıt olma​

Discord, kullanıcıların sohbet etmelerini, sesli ve görüntülü görüşmeler yapmalarını sağlayan popüler bir iletişim platformudur. Bununla birlikte, Discord'un sunduğu birçok özellik, geliştiricilerin platforma özgü botlar oluşturmasına ve sunucularına entegre etmelerine olanak tanır. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle Discord Developer Portalı'na kayıt olmanız gerekmektedir.

Discord Developer Portalı, geliştiricilere API belgelerine ve araçlarına erişim sağlayan bir platformdur. Bir bot oluşturmak veya mevcut bir botu yönetmek istiyorsanız, burada bir hesap oluşturmanız gerekmektedir. Aşağıda adım adım Discord Developer Portalı'na kayıt olma sürecini detaylı bir şekilde açıkladık:

1. Adım 1: Discord Developer Portalı'na gitmek için Discord hesabınızla oturum açın.
  2. Adım 2: Ana sayfanın üst kısmında yer alan "Applications" (Uygulamalar) sekmesine tıklayın.
  3. Adım 3: Sağ üst köşede bulunan "New Application" (Yeni Uygulama) butonuna tıklayın.
  4. Adım 4: Uygulamanıza bir isim verin ve "Create" (Oluştur) butonuna tıklayın.
  5. Adım 5: Sol tarafta bulunan menüden "Bot" sekmesine tıklayın.
  6. Adım 6: "Add Bot" (Bot Ekle) butonuna tıklayın ve onaylayın.
  7. Adım 7: Botunuzu yapılandırın ve gerekli izinleri verin.
  8. Adım 8: Sol tarafta bulunan menüden "OAuth2" sekmesine tıklayın.
  9. Adım 9: "Scopes" (Kapsamlar) bölümünde "bot" seçeneğini işaretleyin.
  10. Adım 10: "Bot Permissions" (Bot İzinleri) bölümünde botunuza vermek istediğiniz izinleri seçin.
  11. Adım 11: Oluşturulan bağlantıyı kopyalayarak tarayıcınıza yapıştırın ve botunuzu davet edin.
Bu adımları takip ederek Discord Developer Portalına kayıt olabilir ve kendi botlarınızı oluşturup Discord sunucularınıza ekleyebilirsiniz. Discord botları, sunucularınıza otomatik işlevler eklemeniz ve daha iyi bir Discord deneyimi yaşamanız için mükemmel birer araçtır.

AdımAçıklama
1Discord Developer Portalı'na gitmek için Discord hesabınızla oturum açın.
2Ana sayfanın üst kısmında yer alan "Applications" (Uygulamalar) sekmesine tıklayın.
3Sağ üst köşede bulunan "New Application" (Yeni Uygulama) butonuna tıklayın.
4Uygulamanıza bir isim verin ve "Create" (Oluştur) butonuna tıklayın.
5Sol tarafta bulunan menüden "Bot" sekmesine tıklayın.

Discord botunun tokenını alma​

Discord botunun tokenını alma, bir Discord botunun kullanılabilmesi için gerekli olan önemli adımlardan biridir. Bot tokenı, Discord Developer Portalında oluşturduğunuz bir botun kimlik bilgilerini temsil eder. Bu tokena sahip olmadan botunuzun çalışması mümkün değildir. Bu yazıda, Discord botunun tokenını nasıl alacağınızı adım adım anlatacağım.

İlk adım olarak, Discord Developer Portalına gitmeniz gerekmektedir. Eğer bir hesabınız yoksa, öncelikle bir tane oluşturmanız gerekmektedir. Hesabınızı oluşturduktan veya var olan hesabınız ile giriş yaptıktan sonra, Developer Portal ana sayfasına yönlendirileceksiniz. Burada "Applications" başlığını göreceksiniz. Bu başlığa tıkladıktan sonra, "New Application" butonuna tıklayarak yeni bir uygulama oluşturabilirsiniz.

Uygulamanızı oluşturduktan sonra, "Bot" sekmesine geçmeli ve "Add Bot" butonuna tıklamalısınız. Bu adım, bir Discord botunu oluşturmanızı sağlar. Botun adını ve profil resmini ayarlayabilirsiniz. "Token" başlığı altında, botunuzun tokenını göreceksiniz. Bu tokeni, botunuzun kimlik bilgileri olarak düşünebilirsiniz.

Python ile Discord botu oluşturma​

Python ile Discord Botu Oluşturma

Merhaba! Bu blog yazısında, Python kullanarak Discord botu oluşturmanın adımlarını öğrenmeye başlayacağız. Discord, oyuncular ve topluluklar arasında iletişim kurmayı sağlayan popüler bir sesli ve yazılı iletişim platformudur. Botlar, Discord sunucularında çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanılabilen otomatik üye veya sunucu yöneticisi olarak hareket eden programlardır.

Adım 1: Python Kurulumu ve Temel Bilgiler

Python ile Discord botu oluşturmadan önce, bilgisayarınızda Python'un yüklü olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Python'ı resmi web sitesinden indirebilir ve kurabilirsiniz. Python temel bir programlama dilidir ve Discord botu oluşturmak için bu dilin temel bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Adım 2: Discord Developer Portalına Kayıt Olma

Discord botu oluşturmak için Discord Developer Portalına kayıt olmanız gerekmektedir. Developer Portalı'nda bir hesap oluşturarak, botunuz için bir uygulama oluşturabilir ve gerekli ayarlamaları yapabilirsiniz. Her uygulama, benzersiz bir kimlik olan bir "uygulama kimliği" (application ID) ile ilişkilendirilir.

Adım 3: Botun Tokenını Alma

Discord botunun çalışabilmesi için bir "token" gerekmektedir. Bu token, Discord Developer Portalı'ndaki bot uygulamanız için otomatik olarak oluşturulan bir kimlik bilgisidir. Token'ı almak için Developer Portalı'ndaki uygulama ayarlarına giderek "bot" sekmesine tıklamanız ve bir bot oluşturmanız gerekmektedir. Bot oluşturduktan sonra, size verilen token, botunuzun kimlik doğrulaması için kullanılmalıdır.

Adım 4: Botun Kodunu Oluşturma

Python ile Discord botunun kodunu oluşturmak için bir Python kod editörü veya IDE kullanabilirsiniz. Botunuzun temel işlevlerini tanımlayacak ve Discord sunucularında nasıl davranacağını belirleyecek Python betiklerini oluşturmalısınız. Discord'un Python için geliştirilmiş bir API'si olan "discord.py" kütüphanesini kullanarak botunuza özel komutlar ve tepkiler ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Bu blog yazısında, Python kullanarak Discord botu oluşturmanın adımlarını öğrendik. Python'un temel bilgilerine sahip olduğunuzu ve Discord Developer Portalı'nda bir hesap oluşturup botunuzu yapılandırabileceğinizi umuyoruz. Discord botunuza özel kodları ekledikten sonra, botunuzun bir Discord sunucusuna nasıl ekleyebileceğinizi ve çalışmasını nasıl test edeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Discord sunucusuna botu ekleme​

, Discord'u kullanırken sunucunuzdaki etkinliği artırmak ve işleri kolaylaştırmak için botları kullanabilirsiniz. Bir Discord botu, sunucunuzdaki kullanıcılara otomatik olarak yanıt verebilen veya çeşitli görevleri yerine getirebilen bir programdır. Bu yazıda, Discord sunucusuna nasıl bot ekleyeceğinizi öğreneceksiniz.

İlk adım olarak, Discord sunucunuza bir bot eklemek için öncelikle botun oluşturulması gerekmektedir. Bunun için Discord Developer Portalına kayıt olma gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra, botunuzu oluşturmak için "New Application" seçeneğini seçin. Ardından, botunuza bir isim verin ve profil resmi ekleyerek botunuzun görünümünü kişiselleştirin.

Bir sonraki adımda, botunuza bir token almanız gerekmektedir. Bu token, botunuzun Discord sunucusuna bağlanmasını ve işlevlerini gerçekleştirmesini sağlar. Token'ı almak için, botunuzun profil sayfasında "Bot" sekmesine geçin ve "Add Bot" seçeneğini tıklayın. Ardından, "Copy" butonuna tıklayarak token'ı kopyalayın. Token'ı güvende tutmak için kimseyle paylaşmamaya özen gösterin.

Artık botunuzu sunucunuza eklemek için hazırsınız. Bunun için, Discord Developer Portalına geri dönün ve botunuzun profil sayfasına gidin. Sayfanın sol tarafında "OAuth2" sekmesini seçin ve "Scopes" bölümünde "bot" seçeneğini işaretleyin. Ardından, aşağıda görünen "Bot Permissions" bölümündeki uygun izinleri seçin.

İzinlerAçıklama
Mesaj YazmaBotunuzun mesaj gönderebilmesini sağlar
Ses Kanalına BağlanBotunuzun sesli kanallarda bulunabilmesini sağlar
Üyeleri ListeleBotunuzun sunucudaki üyeleri listelemesine izin verir
İzinleri seçtikten sonra, sayfanın üstünde görünen "Scopes" bölümünün altında otomatik olarak bir bağlantı oluşturulur. Bu bağlantıyı kopyalayarak tarayıcınıza yapıştırın ve açın. Açılan sayfada, botunuzun sunucunuza eklenmesini istediğiniz sunucuyu seçin ve "Authorize" butonuna tıklayın. Bot, seçtiğiniz sunucuya başarıyla eklenecektir.

Discord botunun çalışmasını test etme​

Discord botlarının çalışması, sunucularınızda çeşitli işlevleri yerine getirmelerine dayanır. Ancak, bir bot oluştururken veya mevcut bir botu kullanırken, işlevlerinin doğru bir şekilde çalıştığından emin olmanız önemlidir. Discord botunun çalışmasını test etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. Discord Developer Portalında botunuzu test sunucusuna ekleyin:

Botunuzu test etmek için öncelikle Discord Developer Portalına giriş yapmalısınız. Botunuzu oluşturduktan sonra portal üzerinde Applications sekmesine gidin ve botunuzun olduğu uygulamayı seçin. Ardından, OAuth2 bölümüne geçin ve Scopes bölümünde bot seçeneğini işaretleyin. Altında açılan Bot Permissions bölümünde de botunuza vermek istediğiniz yetkileri seçin. Son olarak, oluşturulan URL'i kullanarak botunuzu test sunucusuna ekleyin.

2. Botun doğru çalıştığından emin olmak için test komutlarını kullanın:

Bir botun doğru çalıştığını kontrol etmek için test komutları kullanmak çok faydalıdır. Botun sahip olduğu komutları kullanarak, işlevlerinin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olabilirsiniz. Örneğin, bir müzik çalma botu yapıyorsanız, !play komutunu kullanarak botun müzik çalıp çalmadığını kontrol edebilirsiniz. Bunun yanı sıra, diğer komutları da test ederek botunuzun işlevlerini kontrol edebilirsiniz.

3. İsteğe bağlı olarak botu kullanıcılara açık sunuculara ekleyin:

Botunuzun tam olarak çalıştığını doğruladıktan sonra, onu kullanıcıların da bulunduğu sunuculara ekleyebilirsiniz. Bunun için botunuzun Durumunu Online yapın ve General Information bölümünde yer alan Invite butonunu kullanarak botunuzun yetkili olduğu sunuculara ekleyin. Kullanıcıların geri bildirimlerini alarak ve botun çalışmasını izleyerek, herhangi bir sorun yaşarsanız bunları düzeltebilir ve botunuzu iyileştirebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular​

1. Discord bot nedir?
Discord botları, Discord sunucularında otomatik görevleri yerine getirmek için geliştirilen otomatikleştirilmiş yazılımlardır.

2. Discord botu nasıl oluşturulur?
Bir Discord botu oluşturmak için Discord Developer Portalına kayıt olmalısınız ve ardından bir bot oluşturmalısınız.

3. Discord Developer Portalına nasıl kayıt olunur?
Discord Developer Portalına kaydolmak için Discord hesabınızla giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından yeni bir uygulama oluşturabilirsiniz.

4. Discord botunun tokenı nasıl alınır?
Discord Developer Portalında oluşturduğunuz botun Ayarlar bölümünde, "Token" adı altında bir token bulunmaktadır. Buradan botunuzun tokenını alabilirsiniz.

5. Python ile Discord botu nasıl oluşturulur?
Python programlama diliyle bir Discord botu oluşturmak için Discord.py gibi bir kütüphane kullanabilirsiniz. Bu kütüphane ile botunuzun işlevlerini programlayabilirsiniz.

6. Discord sunucusuna bot nasıl eklenir?
Bir Discord sunucusuna bir bot eklemek için sunucu sahibinin veya yöneticinin izin vermesi gerekmektedir. Botun sahip olduğu OAuth2 bağlantısını kullanarak sunucuya davet edebilirsiniz.

7. Discord botunun çalışmasını nasıl test edebilirim?
Bir Discord botunun çalışmasını test etmek için, botunuzun kodunu çalıştırarak Discord sunucusunda deney yapabilir veya kullanıcı dostu bir test sunucusu oluşturarak botunuzun işlevlerini test edebilirsiniz.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.