• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir? Kimlerde Görülür? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,150
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Derin ven trombozu basit bir anlatımla toplardamarlarda pıhtı oluşması ve tıkanması demektir. Bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Vücuttaki kan dolaşımı engellenir. En çok görüldüğü bölge kalça ve bacak kısmındaki toplar damarlardır. Birçok sorundan dolayı gelişebilir ve belli sorunlara yol açar. Genelde 40 yaş üzeri ve kadın cinsiyetine sahip olanlarda daha sık görülür.
Derin ven trombozu en sık kimlerde görülür?
-Genetik kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler
-Aşırı kilolu-obez bireyler
-Gebeler
-Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi) gören kişiler
-Uzun yolculuklar yapan, bir sebepten dolayı uzun süre hareketsiz kalan veya hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren kişiler.
-Ameliyatlar, kazalar ve kırıklar nedeniyle damar hasarı oluşan kişiler
-Doğum kontrol hapları kullanan kadınlar veya hormon tedavisi görenler
-Vücutta şiddetli kusma, ishal gibi durumlarla aşırı sıvı kaybeden kişiler.
-Damar yolundan ilaç tedavisi alırken damar hasarı oluşan, uzun süre kimyasal maddelere maruz kalan veya Buerger hastası olan kişiler.
Derin Ven Trombozunun Belirtileri Nelerdir?
-Ödem, hastalığın en sık görülen belirtilerindendir. Özellikle ayak bileği olmak üzere tıkanan damarın olduğu bölge şişer. Damarı tıkanan bacakla diğer normal bacağın arasında ciddi kalınlık farkı oluşabilir. Erken müdahale yapılmazsa şişlik kasık bölgesine kadar yayılıp farklı sorunlara yol açabilir.
-Derin Ven Trombozunun diğer belirtisi ağrıdır. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak bölgede kan akımı durur ve dokular yeterli besinleri alıp, atıkları kana veremez. Bu da aşırı ağrılara sebep olabilir. Tıkanmanın olduğu bacakta ağrı olur.
-Bölgede şişlik ve ağrıya ek olarak kızarıklık görülür.
-Kan akımının durmasına bağlı olarak uyuşma, karıncalanma ve kaslarda güçsüzlük görülür.
Derin Ven Trombozunun Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İlk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Tedavide pıhtının çözülmesi için, yeni pıhtı oluşumunun önlenmesi için ve pıhtının akciğer, kalp, beyin gibi hayati organlara gitmesini önlemek için kan sulandırıcı ilaç tedavisi uygulanır.
Bacağın tümünü kaplayan bir tıkanma varsa ilaç tedavisi yeterli olmayacaktır. Tedavi yöntemine hekim karar verir. Derin Ven Trombozu tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden biri damarın açılıp pıhtının çıkarılması ve damarın temizlenmesidir. Bu uygulama anjiyo işlemiyle yapılır.
Derin Ven Trombozunda etkilenen bacak daima 20-30 cm yüksekte tutulacaktır. Aşağı indirilmemesi gerekir. Bu hastaların tedavi sürecinde olabildiğince az hareket etmesi gerekir. Hareket, pıhtının hayati organlara taşınmasına sebep olduğu için bol istirahat çok önemlidir. Bölgeye ılık uygulama yapılabilir. Sıcak veya soğuğa maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.