ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir? Kimlerde Görülür? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,674
Tepkime puanı
44
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Derin ven trombozu basit bir anlatımla toplardamarlarda pıhtı oluşması ve tıkanması demektir. Bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Vücuttaki kan dolaşımı engellenir. En çok görüldüğü bölge kalça ve bacak kısmındaki toplar damarlardır. Birçok sorundan dolayı gelişebilir ve belli sorunlara yol açar. Genelde 40 yaş üzeri ve kadın cinsiyetine sahip olanlarda daha sık görülür.
Derin ven trombozu en sık kimlerde görülür?
-Genetik kan pıhtılaşma bozukluğu olan kişiler
-Aşırı kilolu-obez bireyler
-Gebeler
-Kanser tedavisi (radyoterapi, kemoterapi) gören kişiler
-Uzun yolculuklar yapan, bir sebepten dolayı uzun süre hareketsiz kalan veya hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren kişiler.
-Ameliyatlar, kazalar ve kırıklar nedeniyle damar hasarı oluşan kişiler
-Doğum kontrol hapları kullanan kadınlar veya hormon tedavisi görenler
-Vücutta şiddetli kusma, ishal gibi durumlarla aşırı sıvı kaybeden kişiler.
-Damar yolundan ilaç tedavisi alırken damar hasarı oluşan, uzun süre kimyasal maddelere maruz kalan veya Buerger hastası olan kişiler.
Derin Ven Trombozunun Belirtileri Nelerdir?
-Ödem, hastalığın en sık görülen belirtilerindendir. Özellikle ayak bileği olmak üzere tıkanan damarın olduğu bölge şişer. Damarı tıkanan bacakla diğer normal bacağın arasında ciddi kalınlık farkı oluşabilir. Erken müdahale yapılmazsa şişlik kasık bölgesine kadar yayılıp farklı sorunlara yol açabilir.
-Derin Ven Trombozunun diğer belirtisi ağrıdır. Dolaşım bozukluğuna bağlı olarak bölgede kan akımı durur ve dokular yeterli besinleri alıp, atıkları kana veremez. Bu da aşırı ağrılara sebep olabilir. Tıkanmanın olduğu bacakta ağrı olur.
-Bölgede şişlik ve ağrıya ek olarak kızarıklık görülür.
-Kan akımının durmasına bağlı olarak uyuşma, karıncalanma ve kaslarda güçsüzlük görülür.
Derin Ven Trombozunun Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?
İlk olarak ilaç tedavisi uygulanır. Tedavide pıhtının çözülmesi için, yeni pıhtı oluşumunun önlenmesi için ve pıhtının akciğer, kalp, beyin gibi hayati organlara gitmesini önlemek için kan sulandırıcı ilaç tedavisi uygulanır.
Bacağın tümünü kaplayan bir tıkanma varsa ilaç tedavisi yeterli olmayacaktır. Tedavi yöntemine hekim karar verir. Derin Ven Trombozu tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerden biri damarın açılıp pıhtının çıkarılması ve damarın temizlenmesidir. Bu uygulama anjiyo işlemiyle yapılır.
Derin Ven Trombozunda etkilenen bacak daima 20-30 cm yüksekte tutulacaktır. Aşağı indirilmemesi gerekir. Bu hastaların tedavi sürecinde olabildiğince az hareket etmesi gerekir. Hareket, pıhtının hayati organlara taşınmasına sebep olduğu için bol istirahat çok önemlidir. Bölgeye ılık uygulama yapılabilir. Sıcak veya soğuğa maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
 
Üst Alt