Dalaman’a inen uçaktaki 49 yolcunun valizinden 75 bin 740 paket elektronik sigara kartuşu çıktı

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,554
Tepkime puanı
14
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
ANKARA (AA) Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Dalaman Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda 75 bin 740 paket elektronik sigara kartuşu ele geçirildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Gümrük Muhafaza ekiplerince yürütülen elektronik sigara kaçakçılığı ile mücadele çalışmaları kapsamında, Dalaman Havalimanı'na gelen yolcular mercek altına alındı.

Bakanlığın Varış Öncesi Yolcu Bildirimi Programı ve İstihbarat Bilgi Sistemi üzerinden gerçekleştirilen risk analizi sonucunda, Özbekistan'dan gelecek uçak "riskli" olarak değerlendirildi. Hava Takip Sistemi üzerinden anlık takip edilen uçağın yanaşacağı körükte ve valizlerin aktarıldığı bölgede güvenlik önlemleri alındı.

Uçakta seyahat eden 137 yolcudan 49'u "gümrüğe tabi eşyası olmadığı" anlamına gelen yeşil hattı kullanırken bu kişiler, yolcu salonundan çıkacakları sırada muhafaza memurlarınca durduruldu. Şahısların beraberindeki valizler xray taramasına alındı. Taramada bagajlarda şüpheli yoğunluk tespit edilirken detaylı aramada 49 yolcuya ait valizde toplam 75 bin 740 paket elektronik sigara kartuşu ele geçirildi. Kartuşların piyasa değerinin yaklaşık 6 milyon lira olduğu belirlendi.

Açıklamaya göre, söz konusu uçakta seyahat eden yolcuların büyük bölümünde elektronik sigara kartuşunun ele geçirilmesi, bu olayın organize yapılmak istenilen bir kaçakçılık olduğunu gösterdi.

Soruşturma Ortaca Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.

Kaynak: AA
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!
Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.
Üst Alt