• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Cumhurbaşkanlığı yatı Boğaz'a indi!

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,576
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan Yakamoz (Y68) isimli dev yat ilk kez İstanbul Boğazı’nda görüntülendi. Üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu bulunan yat Kanlıca açıklarında fotoğraflandı.

Kıyı Emniyeti’nin koruduğu yatın içerisinde kalabalık bir grubun olduğu görülürken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yatta bulunup bulunmadığı açıklanmadı.

DEMİREL YAPTIRMIŞTI

Cumhuriyet'ten Dilan Ayırkan'ın haberine göre bir yurtdışı ziyareti sırasında yatta ağırlanan 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 1997’de Türkiye’nin de bir “protokol maksatlı devlet gemisi” olması amacıyla Cumhurbaşkanlığı örtülü ödeneğinden ayrılan bütçe ile bir yat yapılmasını kararlaştırdı.

İstanbul Tersanesi’nde yapımına başlanan yatı 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, “lüks harcama” diyerek teslim almayınca Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine alındı. Yat tamamlanarak yüzer hale getirildi.

Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olduğu 2018 yılında ise yat Deniz Kuvvetleri’nden alınarak Cumhurbaşkanlığı’na devredildi. Özel bir tersanede restorasyonu yapılan yat için ne kadar para harcandığı ise bilinmiyor.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, 2018’de TBMM’ye sunduğu önergesiyle Cumhurbaşkanlığı yatını gündeme taşımıştı.

56 MİLYON ÖDENEK

Çakırözer, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde, “Cumhurbaşkanlığı’nın 2019 bütçesindeki ‘gemiler’ hesabında bulunan 56 milyon 768 bin 668 TL’lik ödenek bu yat için mi” sorusunu yöneltmişti.

Oktay yanıtında, “Cumhurbaşkanlığı için siparişi verilen ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nca kullanılan Yakamoz Yatı’nın 16 Mart 2018’de Cumhurbaşkanlığı tarafından devralındığını” açıklamıştı.

SAYIŞTAY’DA VERİ YOK

Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı 2019 denetim raporunun ekinde yer alan “kurum tarafından sunulan mali tablolarda” da “gemiler” konusunda bir veri yok. Ancak taşıtlar hesabı yer alıyor.

Bu hesapta da 1.2 milyar lira gözüküyor. Sayıştay’ın Cumhurbaşkanlığı 2020 Yılı denetim raporunun ekinde yer alan mali tablolarda da yine 1.2 milyar liralık taşıtlar hesabı var. Ancak “gemiler” diye ayrıca bir kalem bulunmuyor. Buna karşın TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sunulan Cumhurbaşkanlığı bütçe kitapçıklarında böyle bir kalem olabileceğine de dikkat çekiliyor.

MALEZYA KRALI’NI MI AĞIRLADI?

49.5 metrelik yatın yapımı sekiz yılda tamamlandı. Dört katlı yat, yüksek dalgalara maruz kaldığında etkilenmeyecek, sallanmayacak şekilde inşa edildi. 16 mil civarında yol yapabilen yat 15-20 gün sürekli seyir halinde olabiliyor.

Uzun süre Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan yat, 2018’de Cumhurbaşkanlığı’na devrolunca restore edildi.

Üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsu da bulunan yatın fotoğraflarını “Yörük Işık” adlı sosyal medya kullanıcısı Twitter’da paylaştı.

Yatta geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden Malezya Kralı Sultan Abdullah Şah’ın ağırladığı iddia edildi.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.