• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Çocuklarımızın kullandığı uygulamalar onları gözetliyor mu?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,130
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
ABD'de yapılan detaylı araştımalara göre Geoffrey A. Fowler'ın analizinde yer verdiği detaylar dikkat çekici...


Uygulamalar, sizi şok edecek bir ölçekte çocuklarımızı gözetliyor. Dolandırıcılık ve uyumluluk yazılımı şirketi Pixalate tarafından paylaşılan büyük bir araştırmaya göre, çocuklar tarafından kullanılması muhtemel en popüler 1000 iPhone uygulamasının üçte ikisinden fazlası kişisel bilgilerini toplayıp reklam endüstrisine gönderiyor . Android'de popüler çocuk uygulamalarının yüzde 79'u aynı şeyi yapıyor.


Angry Birds 2 çocuklar kullandığında merak uyandırıyor. Candy Crush Saga ve boyama ve matematik ödevi yapma uygulamaları da öyle. Çocukların genel konumlarını ve diğer tanımlayıcı bilgilerini alıyorlar ve bunları ilgi alanlarını takip edebilecek, ne satın almak isteyebileceklerini tahmin edebilecek ve hatta bilgilerini başkalarına satabilecek şirketlere gönderiyorlar.


Apple ve Google, uygulama mağazalarını işletiyor, peki bu konuda ne yapıyorlar? Etkinleştirmek.


Elbette kullanıcılar, çevrimiçi ortamda çocukların gizliliğinin korunmasını istiyor. Ancak ebeveynler ve öğretmenler tek savunma hattı olamaz.


Çocukların mahremiyeti özel ilgiyi hak ediyor çünkü çocukların verileri bazı benzersiz zararlı şekillerde kötüye kullanılabilir. Araştırmalar, birçok çocuğun reklamları içerikten ayırt edemediğini ve izleme teknolojisinin pazarlamacıların genç beyinleri mikro hedeflemesine olanak tanıdığını gösteriyor.


Bu nedenle çocuklar, Amerika'nın az sayıdaki gizlilik yasalarından birinin, 1998 Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası'nınmerkezinde yer alıyor. Şirketlerin, ebeveyn izni olmadan 13 yaşından küçük çocuklar hakkında kişisel bilgi toplamaması gerekiyor. Kulağa oldukça açık ve net geliyor, değil mi?


Uygulama geliştiricilerin çocuk gizliliği yasalarında gezinmesine yardımcı olan Londra merkezli SuperAwesome'a göre, bir çocuk 13 yaşına geldiğinde, çevrimiçi reklamcılık firmaları onlar hakkında ortalama 72 milyon veri noktasına sahip oluyor.


164 eğitim uygulaması ve web sitesi üzerinde yakın zamanda yapılan bir araştırma,
bunların yaklaşık yüzde 90'ının reklam teknolojisi endüstrisine bilgi gönderdiğini buldu . 2020 yılında yapılan bir araştırma , okul öncesi çağındaki 124 çocuğun oynadığı uygulamaların üçte ikisinin tanımlayıcı bilgiler topladığını ve paylaştığını buldu.


Markey, "Karlarını Amerika'daki her çocuğun zihinsel sağlığı ve sosyal refahı üzerine koyuyorlar, çünkü bugün sahip oldukları güç bu" dedi.


Peki Amerika'da çocuklar için bir gizlilik yasası varken, çocukların verileri için nasıl açık sezon oldu ?


Cevap: Büyük Teknoloji ve uygulama üreticilerinin yasada devasa bir boşluk bulduğuydu. Çocuklardan veri aldıklarını “gerçek bilgilere” sahip olmadıklarını iddia ediyorlar.
Uygulamaların çocukların verilerini nasıl topladığını görmek için bir ebeveynin yerini alın. 12 yaşındaki çocuğunuz bir boyama oyunu için iPhone uygulama mağazasını arar ve Easybrain adlı bir şirket tarafından yapılan Pixel Art: Paint by Number adlı oyunu seçer.


Çocuğunuz uygulamayı indirmeden önce Apple'ın uygulama mağazasındaki listeye bakın. Hemen üstte "Yaş: 12+" yazıyor. Uygulama önizlemesi, renklendirilecek bir sebze ve bir tukan resimlerini gösterir. Uygulama ücretsizdir. Sevilmeyecek ne var?


Ancak çocuğunuz bu boyama uygulamasını açtığında, Pixalate'e göre, genel konumunu, internet adresini ve telefonunu potansiyel olarak tanımlamak için reklam endüstrisine başka bir kod gönderir.


Pixel Art hiçbir zaman onun yaşını veya sizden izin istemez. Easybrain buna gerek olmadığını iddia ediyor çünkü Pixel Art çocuklar için değil.


Şirket sözcüsü Evan Roberts, "Bunun yerine bir 'genel kitle' hizmeti işletiyoruz ve Pixel Art Uygulamasının 13 yaşın altındaki herhangi bir çocuktan kişisel bilgi topladığı, kullandığı veya ifşa ettiği konusunda genel olarak gerçek bilgiye sahip değiliz," dedi şirket sözcüsü Evan Roberts.


Pixel Art'taki renklendirme tasarımları Dinozorlar, Tekboynuzlar, Sevimli Tekboynuzlar, Öğrenciler, Dondurma ve Kremalı Tatlı gibi kategorileri içerir. Uygulama üreticisi, yetişkinlere pazarlandığını söylese de , bunların hepsi çocukların boyamayla ilgilenebilecekleri şeyler gibi görünüyor .

"Yaş: 4+" olarak listelenen bir oyun olan Candy Crush Saga'nın yapımcısı King'den "genel izleyici" açıklamasını da duydum. Şirket, "Oyunumuz ve pazarlamamız, ABD'de 18 yaş üstü yetişkin oyuncuları hedef alıyor" dedi.


Angry Birds uygulama serisinin yapımcısı Rovio'dan da aynı. Şirket, "Rovio, oyunlarının COPPA'ya tabi olup olmadığını dikkatle analiz ediyor" diye bir e-posta gönderdi.Uygulama geliştiricilerin (genellikle küçük işletmeler) hedef kitlesinin kim olduğunu veya yasalara aykırı hareket etmeden nasıl para kazanılacağını anlamasının karmaşık olabileceğini anlıyorum.
Apple ve Google, uygulama mağazalarında bunun olmasını kabul ediyor mu? Onlara Pixalate'in çalışmasının sonuçlarını anlattım ve kanuna uymayan bir düzine uygulamayı işaretledim.

İkisi de çocukları korumak için harika bir iş çıkardıklarını söylediler. Apple sözcüsü Peter Ajemian, "Çocuklar için tasarlanan uygulamalar, gençleri korumak ve verilerinden yararlanmaya çalışanları sorumlu tutmak için ek güvenlik katmanları ve araçlar sağlıyor" dedi.


Sözcü Danielle Cohen, "Google Play, platformumuzda çocukları korumaya yardımcı olmak için katı protokollere ve benzersiz özelliklere sahiptir" dedi.


Her iki şirket de uygulamaların yasalara uygun olmasını ve ayrıca çocuklara yönelik uygulamalar için özel gizlilik kurallarına sahip olduklarını söylüyor. Ancak soru şu: Hangi uygulamalar bu kurallara uyuyor? Uygulamalar çocuklar için tasarlanmadıklarını kendileri beyan ettiğinde, Apple ve Google genellikle başka yöne bakar.


Tüm uygulamalarda yaş derecelendirmeleri sağlarlar - ancak işte küçük bir sır: Bunlar yalnızca uygulamaların içeriği içindir. Uygulamanın COPPA uyumlu olup olmadığını belirtmediler. Aslında, Angry Birds'den Rovio, web sitesinde uygulama mağazalarındaki yaş etiketlerinin yanıltıcı olabileceğine dair bir uyarı sunuyor.


Daha da sinir bozucu olan, hiçbir uygulama mağazası ebeveynlere yalnızca çocukların verilerini toplamayan uygulamaları görmeleri için basit bir yol sunmuyor. Google'ın mağazasında, uygulamaların “ Öğretmen Onaylı ” olarak etiketlendiği ve katı standartların uygulandığı bir çocuk sekmesi vardır. Ancak Pixalate'in belirlediği en popüler çocuklara yönelik uygulamaların yalnızca yüzde 5'i mağazanın bu bölümünde yer alıyor.


Apple'ın küratörlüğünde çocuklar kategorisini bulmada bile iyi şanslar - mağazasının altında gömülü. Ayrı olarak arayamazsınız ve çocukların gizlilik korumasına sahip uygulamalar bu şekilde etiketlenmez. (Aslında, en çok indirilen çizelgelerinin çocuklar bölümüne dokunursanız, gördüğünüz listeler çocuk uygulamaları bile değildir. Apple bir hata keşfettiğimi söyledi.)


Apple'ın ebeveyn denetimleri bile sınırlı yardım sağlıyor. Bir ebeveyn, bir çocuğun iOS hesabını oluşturduğunda, uygulama satın alma işlemlerini onaylama olanağına sahip olur - ancak Apple, mağazayı yalnızca çocukların gizliliği için tasarlanmış uygulamalarla sınırlamaz.


Bir çocuk hesabıyla kurulmuş bir iPhone'da Apple, "uygulamanın izlememesini iste" gizlilik ayarını otomatik olarak etkinleştirir . Bu, tüm uygulamaların tek bir kişisel bilgiye erişimini sınırlar - ancak tüm izlemeyi durdurmaz. Pixel Art uygulamasını bir çocuk iOS hesabında test ederken, uygulamanın genel konum, internet adresi ve aynı geliştiricinin uygulamaları arasında telefonu izlemenin alternatif bir yolu gibi görünen şeyler dahil olmak üzere kişisel verileri paylaştığını gördük. (Easybrain, son bitin bir telefonu izlemek için kullanılabileceğini kabul etmedi.)


Ancak bu işi meşgul ebeveynlerin omuzlarından indirene kadar çocukların mahremiyeti risk altındadır.
Peki bunu nasıl düzeltebiliriz?

Yeni başlayanlar için, Apple ve Google başka yöne bakmayı bırakıp mağazalarındaki çocuklara yönelik tüm uygulamaları etiketlemeye başlayabilir.


O zaman ebeveynler, hükümetler ve hatta reklam endüstrisi, hangi uygulamaların çocukların verilerini farklı şekilde ele alması gerektiği ve hangilerinin gerçekten sadece yetişkinler için olduğu konusunda daha net bir anlayışa sahip olabilir.


Başka bir fikir: Telefon, bir çocuk tarafından ne zaman kullanıldığını belirleyebilir. Bir ebeveyn çocuğa özel bir iOS hesabı oluşturduğunda Apple zaten çocuğun yaşını soruyor. Bir çocuk veri toplamayı durdurmak için telefonu kullanırken neden uygulamalara bir sinyal göndermiyorsunuz?
(Kaynak: washingtonpost)
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.