• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Cilt Kızarıklığı ve Kılcal Damar Tedavisi nasıl olmalı? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,172
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Cilt kızarıklıgı ve kılcal damarlar nasıl tedavi ediliyor yazımızda bulabilirsiniz.Yüzdeki Kılcal Damar Çatlaması

Yüzdeki kılcal damar çatlamaları, deri yüzeyine yakın, genişlemiş damarların görünür olması anlamına gelir. Yanaklarlar, burun kenarları ve çene kılcal damar çatlamaları nın en sık görüldüğü yerlerdir.

Yüzdeki kılcal damar çatlamaları nedenleri

oCildin hassas ve ince yapıda olması,

oAkne rozase(gül hastalığı) hastalığına sahip olmak,

oGüneş ışınlarına uzun süreli maruz kalmak,

oUzun süre kortizonlu krem kullanımı,

oLupus, genetik hastalıklar

oRadyasyon ışıkları ile tedaviler sayılabilir.

oBurun ameliyatlarından sonra burunda kılcal damar çatlaması olabilir.

Yüzdeki kılcal damar çatlaması tedavisi yapılmazsa kılcal damar genişlemeleri kendiliğinden geçmez.

Yüzdeki kılcal damar genişlemeleri ciltte hassasiyet, yüzdeki kırmızı lekeler, yüz kırmızılığı sebebidir. Kılcal damar çatlaması tedavisi lazer yöntemi ile yapılır. En başarılı tedaviler lazer tedavileridir. Lazer tedavisinin dermatoloji uzmanı tarafından uygun görülmesi halinde yapılmasında bir sakınca yoktur.

Cinsiyet gözetmeksizin her yaş grubuna ve/veya hem koyu hem de açık tenli kişilere lazerle kılcal damar tedavisi uygulanabilir. Kanama bozukluğu, epilepsi hastaları, kalp pili taşıyan hastalar ve gebelere uygulama yapılmaz.

Kılcal damar genişlemeleri lazer tedavisi ile, hiçbir anestezi yöntem kullanılmadan 1-4 seans arasında, 4-6 haftalık aralıklarla ve ortalama 5-25 dakikalık seans süreleri içerisinde tedavi edilebilir. Lazer tedavisi dokulara zarar vermeden son derece düşük bir acıyla kolay, hızlı ve etkin tedavi seçeneği sunan bir yöntemdir. Lazer tedavisi özellikle ince kılcal damar tipindeki damarlarda başarıyla uygulanır. Bu tedavi ayrıca doğumla oluşan damarsal kırmızı lekelerde, yüz bölgesindeki damar çatlamalarına bağlı oluşan kızarıklıklarda ve hemangiomlarda uygulanabilen etkili bir tedavi yöntemidir.

Lazerle kılcal damar çatlamaları tedavisi için kullanılan lazer cihazları şunlardır:

1064 nm Nd:YAG lazer

Pulsed dye lazer (595 nm, 585nm)

532 nm KTP*

Yüz Kızarıklığı Tedavisi

Yanak ve burunda ortaya çıkan kırmızılığın çoğu kez yapısal olduğu zannedilir. 20'li yaşlardan sonra, yüz bölgesindeki kımızılık ve kılcal damar şikayetlerinin giderek artması pek çok kişiye rahatsızlık verir. Sıcak ya da soğuk hava değişiklikleri, güneş, stres, heyecan, sıcak içecekler, egzersiz, alkol yüzdeki kırmızılığı artırır. Yanak, burun ve çenede yaygın kılcal damarlar mevcuttur. Zaman içinde kılcal damarlar genişleyebilir. Bazı kişilerde ayrıca bu bölgelerde sivilce şikayeti eklenebilir. Rozaseye ait sivilceler değişik boyutlarda genellikle kırmızı, deriden kabarık oluşumlardır. Bazen uçlarında iltihap olabilir. Ciltte bir hassasiyet vardır. Yanma ve batma hissi olabilir. Pek çok kozmetik krem, losyon, temizleyici süt ve jeller bu hissi arttırabilir. Tüm bu şikayetler size rozaseyi hatırlatmalıdır.

Rozase sivilceleri tedavisi ağızdan alınan ilaçlar, sürme kremlerin kullanımı ile kontrol altına alınabilir. Güneşten korunmak çok önemlidir. Rozaseye uygun yatıştırıcı özeliği olan dermokozmetikler kullanılmalıdır. Rozaseye ait yüz kızarıklığı tedavileri lazer ve ışık tedavileri ile yapılabilir. Lazer tedavileri 2-4 hafta aralıklarla yapılabilir. En az 4 seans yapılması gereklidir. Genel olarak kızarıklık ve kılcal damarlarda büyük oranda gerileme sağlanabilir.

Varis Tedavisi

Bacaklardaki kılcal damar genişlemelerinin kırmızı çok ince damarlar halinde başlayıp, giderek genişleyerek bacaklarda şişlik, ağrı, karıncalanma, uyuşma, çabuk yorulma gibi giderek artan şikayetlere yol açar. Bu tür problemler oluşmadan en erken sürede tedavi edilmelidir.

Çok geniş varislerde öncelikle damar ağını gösteren doppler USG yapmak gerekir. Çok geniş varis tedavisinde , Skleroterapi , Nd:YAG lazer tedavi metodu ile genişlemiş problemli bacak damarları birkaç seansta ortadan kaldırılabilir.

Lazerle kılcal damar tedavileri 6-10 hafta aralıklarla yapılır. Seans sayısı problemin yaygınlığı, derinliği ve genişliğine göre değişir. Ortalama1- 4 seans gereklidir. Tedavi sırasında güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Yoğun güneşten koruyucu kullanılmalıdır.

Lazerle varis tedavisinin avantajları

Lazer tedavisi dokulara zarar vermeden, son derece düşük bir acıyla, kolay, hızlı, etkin bir tedavi seçeneği sunan bir yöntemdir.

Küçük damar tedavilerinden sonra varis çorabı kullanmaya gerek olmamaktadır.

Genişlemiş bacak damarlarından kaynaklanan ağrı, uyuşma, karıncalanma, çabuk yorulma, kramp, şeklindeki şikayetler bu tedaviler sonrasında geçebilmektedir.

Lazerle kılcal damar genişlemeleri tamamen tedavi edilebildiği için problemli kılcal damarların yeniden tekrarlaması söz konusu olmaz. Aynı bölgede farklı kılcal damar genişlemeleri görülebilir. Ancak lazer ile tedavi edilen alanlarda kılcal damarların gelişme sıklığı, diğer tedavi görmemiş cilt kesimlerine göre daha düşük oranda oluyor.

Kaynak:eek:zgeayabakan.com
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.