• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Bunları yiyorsanız beyniniz 20 yaş gençleşiyor!

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,115
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
YAĞLI BALIKLAR

Konu beyin sağlığı olduğunda ilk akla gelmesi gereken besinler yağlı balıklardır. Omega 3 yağ asitleri bakımından oldukça zengin olan somon, ton balığı ve alabalık gibi yağlı balıklar mutlaka sıklıkla tüketilmelidir. Beynin yüzde 60'lık bir oranı yağlardan oluşurken bu yağların yarısını ise omega 3 yağ asidi oluşturmaktadır.

Omega 3 aynı zamanda yaşla birlikte meydana gelen zihinsel gerilemeyi yavaşlatabilir ve bu sayede Alzheimer hastalığının da önüne geçer.

Aynı zamanda yeterli omega 3 almayan bireylerde depresyon ve öğrenme bozukluğu gibi sorunlara daha sık rastlandığı kanıtlanmıştır.

Son zamanlarda yapılan bir araştırmada düzenli olarak yağlı balık tüketiminin beyinde daha fazla gri maddeye sahip olmayı sağladığı ortaya çıkmış.

Bu gri madde ise beyinde karar verme, hafızayı ve duyguları kontrol etme gibi işlevlerde büyük önem taşıyor.

KAHVE
Sabahları kahve içmeyi seviyorsanız bu madde sizi çok sevindirecek.

Kahvenin içerisindeki iki ana bileşen olan kafein ve antioksidanlar beyin sağlığını korumada büyük önem taşırlar.

Kahvenin yararlarını ise şöyle sıralayabiliriz;

Uyanıklığıızı arttırır: Kafein, uykulu hissetmenize neden olan kimyasal madde adenozinin salgılanmasının önüne geçerek beyninizi uyanık tutmayı sağlar.

Ruh halinizi iyileştirir: Kafein aynı zamanda dopamin gibi iyi hissetmenizi sağlayacak nörotransmitterlerin de çoğalmasını sağlar.

Konsantrasyonu arttırır: Yapılan bir araştırmada kafein alımının kişinin dikkat ve uyanıklık seviyelerinde artış sağladığı keşfedildi.

SAKATAT

Her sakatatın kendi içerisinde vücuda sağladığı çeşitli yararlar bulunmaktadır.

Ancak özellikle beyin ve dil içerisinde bulunan yüksek miktardaki omega 3 yağ asidi sayesinde beyni gençleştirir ve dinç tutar.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.