• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Bir Kıssa, Bin Hisse

mikail1969

Forum Üyesi
BİR KISSA, BİN HİSSE

Cüneyd-i Bağdadî ordu ile bir sefere katılmıştı. Sefer sırasında ordu kumandanı ona mücahitlere dağıtılmak üzere gönüllülerce hibe edilmiş bazı eşyalar gönderdi. O da bu eşyaları kabul edip, asker ve gazilerin muhtaçlarına dağıttı.
Fakat Cüneyd-i Bağdadi’nin içini bir kınamadır aldı. Bir gün öğle namazını kıldıktan sonra oturup; “Niçin o şeyleri kabul ettim ve dağıttım? Nefsimi kendinden bir şey dağıtıyormuş gibi göstererek gururlandırmış; mücahitleri de cihad esnasında eşyaya boğarak şımartmış olmayayım!” diye kendi kendini kınamaya başladı.
O sırada uykusu geldi ve uyudu.
Rüyasında, kendisine çok süslü bir takım köşkler gösterildi.
“Bunlar kimin?” diye sordu.
“Gazilere dağıtılan eşya sahiplerinin” denildi.
O anda Hazret-i Cüneyd’in içinden: “Acep bana da bir şey var mı?” diye geçmişti ki, derhal ona, köşklerin en güzeli ve en büyüğü gösterildi ve: “İşte bu senindir.” denildi. Hazret-i Cüneyd: “Bana neden daha güzeli ve daha büyüğü verildi?” diye sorunca, denildi ki: “Onlar mallarını sevap bekleyerek verdiler. Sen ise, o malı kabul etmekle yanlış bir iş yapmaktan korkarak, nefsini sigaya ve hesaba çekerek dağıttın. Allah nefsini sigaya çekenleri sever. İşte nefsini hesaba çekmenden dolayı sana daha güzel bir köşk verildi.”

--------------------------------------------------------------------------------

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.