• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Bir kanser hastalığı nasıl tedavi edilir? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,153
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Bir kanser hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kanserli hücreler
henüz tam anlaşılamayan sebeplerden dolayı insanın bağışıklık sistemini (immün?) sistemi yanıltabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir: Hayati tehlike arz eden hastalığı ve bunun neden olduğu rahatsızlıkları insan vücudu kendi başına yenememektedir. Bunun için hedefli bir tedaviye ihtiyacı bulunmaktadır.

Çocuk ve genç yaşlardaki hastalarda bir kanser tedavisinin başarılı olması için, bunun genellikle hem hastanın yaşına hem de bilimsel tıp kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bunun yanısıra tedavi yoğun, etkili ama hastayı mümkün olduğunca yormayan cinsten olmalıdır.

Çocuklarda ve gençlerde kanser hastalıkları hastanın tüm vücudunu kapsadıkları için, örneğin kötü huylu solid bir tümör varsa (solid tümör?), yalnızca esas tümörü (primer tümör?) tedavi etmek yeterli olmamaktadır.

Çoğu hallerde gözle görülmese bile daha ilk teşhis konulduğu anda (mikro-) metastaz?lar bulunabilmektedir. Mikro metastazlar çoğu hallerde akciğere yerleşmektedir. Bu tür hastalık odakları lokal bir operasyondan, yani bir tümörün cerrahi müdahale ile kesilip alınmasından veya bunun sonrasında tümöre radyoterapi uygulanmasından pek etkilenmezler. Metastazların büyümesini ve akciğeri kaplamasını önlemek hedefiyle sistemik? bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Böyle bir sistemik tedaviyle hastanın organizmasındaki bütün kanserli hücrelerin yokedilmesi amaçlanır.

Kanser tedavisi çoğu hallerde kemoterapi?, ameliyat? ve radyoterapi? kombinasyonundan oluşur. Bazı hallerde ek olarak yüksek dozajlı kemoterapi? ve bunun ardından kök hücre nakli? gerekli olabilir. Böyle bir tedavi genellikle terapi iyileştirme araştırmarı ? çerçevesinde düzenlenen tedavi protokollerine uygun gerçekleştirilir.

Yukarıda özetlenen tedavi önlemleri çocuk onkologu?, radyoterapi uzmanı, cerrah, patolog?, çocuk psikologu, bakım personeli ve çok sayıda diğer klinik çalışanını kapsayan bir tedavi ekibi tarafından gerçekleştirilir.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.