ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Bir kanser hastalığı nasıl tedavi edilir? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,966
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Bir kanser hastalığı nasıl tedavi edilir?

Kanserli hücreler
henüz tam anlaşılamayan sebeplerden dolayı insanın bağışıklık sistemini (immün?) sistemi yanıltabilmektedir. Bu şu anlama gelmektedir: Hayati tehlike arz eden hastalığı ve bunun neden olduğu rahatsızlıkları insan vücudu kendi başına yenememektedir. Bunun için hedefli bir tedaviye ihtiyacı bulunmaktadır.

Çocuk ve genç yaşlardaki hastalarda bir kanser tedavisinin başarılı olması için, bunun genellikle hem hastanın yaşına hem de bilimsel tıp kurallarına uygun olması gerekmektedir. Bunun yanısıra tedavi yoğun, etkili ama hastayı mümkün olduğunca yormayan cinsten olmalıdır.

Çocuklarda ve gençlerde kanser hastalıkları hastanın tüm vücudunu kapsadıkları için, örneğin kötü huylu solid bir tümör varsa (solid tümör?), yalnızca esas tümörü (primer tümör?) tedavi etmek yeterli olmamaktadır.

Çoğu hallerde gözle görülmese bile daha ilk teşhis konulduğu anda (mikro-) metastaz?lar bulunabilmektedir. Mikro metastazlar çoğu hallerde akciğere yerleşmektedir. Bu tür hastalık odakları lokal bir operasyondan, yani bir tümörün cerrahi müdahale ile kesilip alınmasından veya bunun sonrasında tümöre radyoterapi uygulanmasından pek etkilenmezler. Metastazların büyümesini ve akciğeri kaplamasını önlemek hedefiyle sistemik? bir tedavi uygulanması gerekmektedir. Böyle bir sistemik tedaviyle hastanın organizmasındaki bütün kanserli hücrelerin yokedilmesi amaçlanır.

Kanser tedavisi çoğu hallerde kemoterapi?, ameliyat? ve radyoterapi? kombinasyonundan oluşur. Bazı hallerde ek olarak yüksek dozajlı kemoterapi? ve bunun ardından kök hücre nakli? gerekli olabilir. Böyle bir tedavi genellikle terapi iyileştirme araştırmarı ? çerçevesinde düzenlenen tedavi protokollerine uygun gerçekleştirilir.

Yukarıda özetlenen tedavi önlemleri çocuk onkologu?, radyoterapi uzmanı, cerrah, patolog?, çocuk psikologu, bakım personeli ve çok sayıda diğer klinik çalışanını kapsayan bir tedavi ekibi tarafından gerçekleştirilir.
 
Üst Alt