Bilim insanları nesli tükenen Tazmanya kaplanını geri getirmeyi hedefliyor

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,078
Tepkime puanı
90
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Avustralya ve ABD’de bilim insanları, 1930’larda nesli tükenen Tazmanya kaplanını yeniden hayata döndürmek için milyon dolarlık bir projeye başlıyor.

BBC’de yer alan habere göre, Avustralya ve ABD’den bilim insanlarının başladığı projeyle, türünün son örneği 1930’larda hayatını kaybeden Tazmanya kaplanının kök hücre ve gen düzenleme teknolojisiyle 10 yıl içinde yeniden yaratılması planlanıyor.

Resmi adı Thylacin olan tür, sırtındaki çizgiler nedeniyle “Tazmanya kaplanı” adını almıştı. Öte yandan aslında keseli bir tür olan Thylacin, Avustralya’da yaşayan bir memeliydi.

Bilim insanları, benzer bir DNA’ya sahip keseli hayvan türünden kök hücreler almayı, gen düzenleme teknolojisi kullanarak nesli tükenmiş hayvanı yeniden canlandırmayı planlıyor.

Araştırmaya liderlik eden Melbourne Üniversitesi’nden Profesör Andrew Park “10 yıl içinde yaklaşık yüzyıl önce nesli tükenmiş Thylacin’in bir yavrusuna sahip olabileceğimize inanıyorum” dedi.

Tazmanya kaplanı nüfusu, Avustralya’ya insanların ulaşmasıyla azalmaya başlamıştı. Son Tazmanya kaplanı, 1936’da bir hayvanat bahçesinde hayatını kaybetmişti.

Proje gerçekleşirse tarihte ilk kez bir tür nesli tükendikten sonra kurtarılmış olacak.

Öte yandan başka uzmanlar, böyle bir olayın ancak bilim kurgu filmlerinde gerçekleşebileceğini söylüyor.
 

Atam

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
825
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Güzel bilgiler için teşekkürler
 

Yusuf

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
840
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Bilgi için teşekkürler
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!
Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.
Üst Alt