• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Bilgisayar Mühendisleri için CV hazırlama rehberi

SouLHuNTeR

Pendikspor.
Moderatör
olarak geri dönecektir.

Ancak işyerinde yapmadığınız yani gerçek hayatta kullanmadığınız tecrübeleri CV'ye yazmayın. Kendinizi iyi göstereceksiniz diye gereksiz - yalan dolan şeyler yazmayın. Ayrica CV'nizi sadece 1 sayfa hazriladiginizi mutlaka gozonune alin. Ayrica CV'ni gereksiz bir şekilde n-tier uygulama yaptim gateway yazdim gibi gereksiz şeyler de yazmayın. İşin özüne ve teknolojilere odaklanın. Bir de bir iş tecrübesini yazarken tutarsız şeyler kullanmayın. Yani bir projeyi yazarken tek databaase adı kullanın. Eğer çok database kullanacak şekilde geliştirdiyseniz bunu belirtin. Ama nasıl yaptığınızı uzun uzun yazmanıza gerek yok. bir de ufak database'ler kullandıysanız bunları çok belirtmeseniz iyi olur. Yani projelerinizi Access'de interbase'de yaziyorsaniz bunları çok dikkat çekmeyecek şekilde yazın. Büyük ilişkisel database'lere yönelin. Yani normal iş yerinizde de ilişkisel popüler database'ler kullanmaya çalışın. Database ismi belirtirsen Free Versiyon kullansanız da bunu belirtmenize gerek yok. yani SQL Server Express kullansaniz bile bunu sadece SQL Server olarak yazın. teknolojilerin Versionlarını yazmasanız da olur. Ancak çok önemli oldugunu düşündüğünüz şeylerin versiyonlarınız yazabilirsiniz. yani Oracle'ın en son 7.3.4 versiyonunu kullandınız ve yeni versiyonlardan çok uzaklaştıysanız ve Oracle ile çalışmak istemiyorum ya da çok bilmiyorum babında versiyon yazabilirsiniz.

iş yeri bilgilerini de yazarken en son çalıştığınız yerden ilk çalıştığınıza doğru yazın. Yani CV'nizi okuyan biri en son çalıştığınız yeri ilk olarak görebilmeli ve burada nelerle uğraştınızı hemen farkedebilmeli.

10 tane iş yeri değiştirdiyseniz tümünü CV'nize yazmak zorunda değilsiniz. Bazı işeri yazmayın. En ilk başladığınız işleri yazmak zorunda değilsiniz. yada 6 ay çalıştığınız işleri yazmak zorunda değilsiniz. Zaten 5 yılda 10 tane işyeri değiştirdiyseniz kimse sizi işe almak istemeyecektir. bu yüzden 5 yılda en fazla 3 iş yazın CV'nize.

İş görüşmeleri nasıl yapılır şeklinde bir yazı hazırlayabilirim ilerde. Ancak şimdi yeri gelmişken belirtelim. iş görüşmelerinde sorarlarsa niye çıktın derlerse şöyle cevaplar veriyoruz.

• İşler azalmıştı, o sırada başka bir iş teklifi gelmişti ben de kabul ettim.
  • Şirketin durumu kötüydü ben sabrettim, 2 yıl boyunca zam yapmadılar mecbur kaldım.
  • Yükselme olanakları yoktu. Yıllardır aynı pozisyonda kaldım.
  • Çalıştığım firma kurumsal bir firma değildi. Kurumsal firmalarda çalışmak istedim
  • Çalıştığım firma çok kurumsaldır. Katı kuralları vardı ve işler yolunda gitmiyordu. Üretken olamadım orada.

şeklindeki bahanelerden birisini söylüyoruz. Daha iyilerini belki sizler de bulabilirsiniz. bu tür bahaneleriniz ve görüşleriniz varsa [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Ancak işten ayrılma bahanesi olarak kesinlikle daha iyi bir buldum, daha yüksek ücret verdiler demeyin. Çünkü ilk fırsatta sizin de işten ayrılacağınızı ve yeni bir iş bulacağınızı düşünebilirler...

SouLHuNTeR

Pendikspor.
Moderatör
Bilgisayar Mühendisleri için CV hazırlama rehberi

Kazandıran CV formatımızın nasıl hazırlandığı konusunda yazımıza kaldığımız yerden devam ediyorum. Eğer daha önceki makaleleleri okumadıysanız önce onları okumanız faydanıza olacaktır. şuraya taıklayabilirsiniz: Kazandıran CV 1, Kazandıran CV 2 bu yazıları okuyan bir çok kişiden sorular öneriler alıyorum. Ancak işlerimden fırsat buldukça cevap yazabiliyorum. Eğer cevap yazamadıklarım olmuşsa tekrar mail atabilirler.

CV formatına devam etmeden önce bir soruyu cevaplamak istiyorum. Soru şu: Eğer herkes Kazandıran CV formatını uygularsa ne olacak, yine iş bulabilecek miyiz?

Öncelikle belirtmeliyim ki bilgisayar sektörü inanılmaz ölçüde bakir bir sektör. Bir çok firma eleman arıyor ancak bulamıyor. Eğer iyi bir eleman bulsa hemen işe alacak. Ancak gelen Cv'leri inceleriği zaman pek kaliteli CV göremeyince belki çok yetenekli birisini görüşmeye bile çağırmıyor. Gerekirse hiç eleman almıyor. Beklemeye devam ediyor. Yani herkes Kazandıran CV formatını uygulasa bilişim sektörü inanılmaz bir hızla büyüyecek. Yetenekler daha çabuk keşfedilecek, projeler daha çabuk bitecek, issizler hemen iş bulacak... Yani herkes kazanacak.

STAJ ve İŞ TECRÜBELERİ

Neyse kaldığımız yerden devam edelim. En son Eğitim kısımlarını anlatmıştım. İş kısmına da giriş yapmıştık. Şimdi sıra İş kısmını ayrıntılandırmaya geldi.

İş kısmına daha önceki çalıştığımız işleri yazılyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken bir yer var. Eğer yeni mezunsanız iş tecrübesi kısmına Stajları yazıyorsunuz. Eğer 1 yıllık mezun ve sadece 1 tek gerçek işte çalıştıysanız Hem son çalıştığınız yeni hem de stajları yazıyoruz.

Ancak eğer 2-3 yerde çalışmış artık deneyim kazazanmış biriyseniz ya da tek bir yede 3-4 yıl çalıştıysanız STAJLARI kesinlikle yazmıyoruz. Yani kazandıran CV formatının bir gerekliliği olarak önemsiz olanları yazmıyoruz. 2-3 iş değiştirmiş bir kişi için artık stajlar bir önem taşımaz. aynı şekilde 5 yıllık birisinin stajlarını CV'ye yazması çok saçma olur. Buna çok dikkat ediyoruz.

İş bilgilerini (ya da staj bilgilerini) yazarken yapına işleri ayrıntılandırarak yazıyoruz. Firma ismini kısa yazıyoruz. Yani ltd şti gibi garip garip şeyler yazmayın. sadece yıl yazın ay yazmayın. Ancaj staj yazarken ay yazılabilir. yapılan iş ile ilgili referans varsa 1-2 tane yazılabilir. ama hepsini yazmayin. Referasnlarınız çok ise bun email atarken emailin içine yazın. Bunu örneklendireyim isterseniz:

SouLHuNTeR

Pendikspor.
Moderatör
Zirve Bilgisayar (2001-2005)
Software Engineer
Win2003 server üzerinde Asp.net, DHTML, XML, Javascript, IIS, SQL Server kullanarak e-ticaret sitesinin yapımı, Index ve Penta ile entegrasyonların gerçekleştirilmesi. SQl Server üzerinde tüm database admin işlemlerini ve IIS işlemlerini de ben yaptım. Otel Şikayet sitesinin JSP, Bean, Apache Tomcat, Mail Server, Oracle ile gerçekleştirilmesi. Oracle kurulum hariç database içindeki tüm yapıları Table, View, Trigger, Stored Procedure vs. kendim oluşturdum. Sitede kullanılan Flash'ların Action Script kodlamalarının büyük kısmını da yazdım.

Eğer bu şekilde olabildiğince açıklamalı yapıyoruz. sizin için özenmsiz olan kısımlar başkaları için hayati önem taşıyor olaiblir. Bu açıdan tüm keyword'ları mutlaka iş açıklamasına yazın. Ancak çok da greksiz şeyleri yazarak 10 satırdan fazla yazmayın. bir iş için ideali 6 satır yazmaktır. 8-9 satır yazıyorsanız font küçültüp 6 satıra indirgemeyi deneyin. ancak çok da küçültmeyin. çok gereksiz şeyleri yazmayın. gerekiyorsa referans da yazmayın. bazı şeyleri email ile gönderirken ya da iş görüşmesinde söyleyebilirsiniz.

Bu arada iş tecrübesi kısmına - staj bile olsa kesinlikle şunu öğrendim bunu öğrendim yazmayın. Şunu YAPTIM, BUNU GERÇEKLEŞTİRDİM, bazı modülleri YAZDIM deyin. yani yapıcı oluyoruz. Yaptıklarımıza tecrübelerimize odaklanıyoruz. Zaten çalıştığımız işeyerlerinde bile iş yaparken CV doldurur gibi çalışırsak çok verimli oluruz. Yani CV'ye girmeyecek işlerden uzak durum. CV'ye yazılacak kadar önemli işleri yapmaya çalışın. Yani bir bilgisayar mühendisi olarak iş yerinde Power Point hazırlatıyorlarsa bundan uzak durun ancak bir web sitesi yaptırıyorlarsa bu işe girin. Yani Cv'ye yazılabilecek her işi yapın. İşlerden kesinlikle kaçmayın CV'ye koydugunuz her bilgi size para olarak geri dönecektir.

Ancak işyerinde yapmadığınız yani gerçek hayatta kullanmadığınız tecrübeleri CV'ye yazmayın. Kendinizi iyi göstereceksiniz diye gereksiz - yalan dolan şeyler yazmayın. Ayrica CV'nizi sadece 1 sayfa hazriladiginizi mutlaka gozonune alin. Ayrica CV'ni gereksiz bir şekilde n-tier uygulama yaptim gateway yazdim gibi gereksiz şeyler de yazmayın. İşin özüne ve teknolojilere odaklanın. Bir de bir iş tecrübesini yazarken tutarsız şeyler kullanmayın. Yani bir projeyi yazarken tek databaase adı kullanın. Eğer çok database kullanacak şekilde geliştirdiyseniz bunu belirtin. Ama nasıl yaptığınızı uzun uzun yazmanıza gerek yok. bir de ufak database'ler kullandıysanız bunları çok belirtmeseniz iyi olur. Yani projelerinizi Access'de interbase'de yaziyorsaniz bunları çok dikkat çekmeyecek şekilde yazın. Büyük ilişkisel database'lere yönelin. Yani normal iş yerinizde de ilişkisel popüler database'ler kullanmaya çalışın. Database ismi belirtirsen Free Versiyon kullansanız da bunu belirtmenize gerek yok. yani SQL Server Express kullansaniz bile bunu sadece SQL Server olarak yazın. teknolojilerin Versionlarını yazmasanız da olur. Ancak çok önemli oldugunu düşündüğünüz şeylerin versiyonlarınız yazabilirsiniz. yani Oracle'ın en son 7.3.4 versiyonunu kullandınız ve yeni versiyonlardan çok uzaklaştıysanız ve Oracle ile çalışmak istemiyorum ya da çok bilmiyorum babında versiyon yazabilirsiniz.

SouLHuNTeR

Pendikspor.
Moderatör
iş yeri bilgilerini de yazarken en son çalıştığınız yerden ilk çalıştığınıza doğru yazın. Yani CV'nizi okuyan biri en son çalıştığınız yeri ilk olarak görebilmeli ve burada nelerle uğraştınızı hemen farkedebilmeli.

10 tane iş yeri değiştirdiyseniz tümünü CV'nize yazmak zorunda değilsiniz. Bazı işeri yazmayın. En ilk başladığınız işleri yazmak zorunda değilsiniz. yada 6 ay çalıştığınız işleri yazmak zorunda değilsiniz. Zaten 5 yılda 10 tane işyeri değiştirdiyseniz kimse sizi işe almak istemeyecektir. bu yüzden 5 yılda en fazla 3 iş yazın CV'nize.

İş görüşmeleri nasıl yapılır şeklinde bir yazı hazırlayabilirim ilerde. Ancak şimdi yeri gelmişken belirtelim. iş görüşmelerinde sorarlarsa niye çıktın derlerse şöyle cevaplar veriyoruz.

• İşler azalmıştı, o sırada başka bir iş teklifi gelmişti ben de kabul ettim.
  • Şirketin durumu kötüydü ben sabrettim, 2 yıl boyunca zam yapmadılar mecbur kaldım.
  • Yükselme olanakları yoktu. Yıllardır aynı pozisyonda kaldım.
  • Çalıştığım firma kurumsal bir firma değildi. Kurumsal firmalarda çalışmak istedim
  • Çalıştığım firma çok kurumsaldır. Katı kuralları vardı ve işler yolunda gitmiyordu. Üretken olamadım orada.

şeklindeki bahanelerden birisini söylüyoruz. Daha iyilerini belki sizler de bulabilirsiniz. bu tür bahaneleriniz ve görüşleriniz varsa [email protected] adresine mail atabilirsiniz. Ancak işten ayrılma bahanesi olarak kesinlikle daha iyi bir buldum, daha yüksek ücret verdiler demeyin. Çünkü ilk fırsatta sizin de işten ayrılacağınızı ve yeni bir iş bulacağınızı düşünebilirler...

Bilgisayar Bilgisi

Gelelim bilgisayar bilgilerine. Bu kısım iş bilgisinden hemen sonra gelmeli. ve 3-4 satırda iş bitmeli. Bildiginiz herşeyi en çok bildiğinizden en az bildiğinize doğru yazın. ama gruplamasanız da olur, ama benzer şeyleri yan yana yazın. olmayan şeyleri yazmayın. Eğer networkçü iseniz yazılım dillei grubunu yazmasanız olur. yada database bilginiz yoksa yazmayın. sadece yazılım dillerini değil teknolojileri ve yaklaşımları da yazın. en makbulu 4 satırdır. Unurmayın zaten Kazandıran Cv formatımız bir tek sayfa. Bilgisayar bilgisini de örnekle açıklayayım.

Software: Asp.net, Vb.net, C# (Forms- Desktop), OOP, Javascritp, Css, XML, ActiveX, Java Applet, JSP, RMI, PowerBuilder, CORBA, AJAX, MooTools, JBuilder, Delphi, ActionScrit 3.0
Database: SQL Server , Oracle, , SYBASE, Access
Server : IIS, Tomcat, JRUN

Bilgisayar bilgilerinizde Version belirtebilirsiniz. Yani Tomcat 5.5 biliyorsanız yazın. Çok çok az bildiğiniz şeyleri yazmayın. bir teknolojinin adını duydunuz diye hemen CV'ye yazmayın. Bununla ilgili en azından kendi kendinize bir proje birşeyler yaptıysanız yazın. Bunu nerede kullanınız derlerse şaşırmayın sonra.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.