• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Bakan Soylu: Kadın cinayetlerinde azalma var

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,571
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kadın cinayetlerinin geçen yıla göre azaldığını aktararak, ”Geçen yıl 30 Ağustos itibarıyla işlenen kadın cinayeti 194’tü, bu yıl ise 181. Yani geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik bir azalış var” dedi.

Bakan Soylu, ‘Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, aile içi ve kadına yönelik şiddetin sadece Türkiye’de değil, dünyada da mücadele edilen bir sorun olduğunu aktardı.

Kadın konukevlerinin sayısının artırılması için belediyelere görev düştüğünü belirten Soylu, “Nüfusu 100 binden fazla olan belediyelerden kadın konukevi yapılması konusunda talebimiz oldu. 1 Ocak 2023’ten itibaren nüfusu 100 binin üzerinde olan belediyelerin hangisinde kadın konukevi olup hangisinde olmadığını kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

”Kadına el kalkmaz” eğitimleri devam ediyor​


Bakan Soylu, aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi için farkındalık ve eğitim çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade ederek şunları söyledi;

“Erkeklere yönelik de ‘Kadına El Kalkamaz’ eğitimleri devam ediyor. Bu kapsamda bugüne kadar 2 milyon 7 bin 365 erkeğe eğitim verildi” dedi. Risk değerlendirme ve analiz çalışmalarının daha doğru yapılabilmesi amacıyla oluşturulan ‘Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet Olayları Kayıt Formu’nun değiştirilmesinin önemine değinen Soylu, böylece yargının ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezlerinin (ŞÖNİM) elinin kuvvetlendiğini kaydetti. Soylu, şiddet uygulayanlara takılan elektronik kelepçe uygulamasının cinayetleri büyük oranda önlediğini de söyleyerek, “Şu anda aktif olarak 714 elektronik kelepçe vakası takip ediliyor. Uygulama başladığından beri takip edilen vaka sayısı da 2 bin 312”

“KADES’i 3,9 milyon kişi indirdi”​


Kadın Destek Uygulaması’nın (KADES) şu ana kadar 3,9 milyon kişi tarafından indirildiğini ve uygulama üzerinden 486 bin 641 ihbar alındığını aktaran Soylu, “Sistem itibarıyla bu ihbarların tamamına gidiyoruz. Bu ihbarların 285 bin 456’sı asıllı yani gerçek, tehlike içeren ihbarlar. Bunların içinde Allah göstermesin belki de onlarca cinayet vakasını, KADES sayesinde önlemiş olduk” ifadelerini kaydetti.

”Kadın cinayetlerinde yüzde 7 azalma var”​


İçişleri Bakanı Soylu, kadın cinayetlerinin geçen yıla göre azaldığını aktararak, “Geçen yıl 30 Ağustos itibarıyla işlenen kadın cinayeti 194’tü, bu yıl ise 181. Yani geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7’lik bir azalış var” dedi. (DHA)Kaynak: T24
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.