Bakan Dönmez’in Körfez mesaisi ’verimli’ geçti

Emre ESMER

Moderatör
Katılım
25 Ağu 2022
Mesajlar
5,554
Tepkime puanı
14
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
AD DAWHAH (AA) Bakan Dönmez’in öncülüğündeki ziyaretlerden ilki Umman’a gerçekleşti. Burada Umman Enerji ve Maden Bakanı Salim Al Aufi ile görüşen Bakan Dönmez, ardından da Katar’da Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Saad Sherida AlKaabi ile bir araya geldi.

Dönmez, Körfez ülkelerindeki temaslarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, ”Dost ve kardeş ülke Umman ile bugüne kadar doğal gaz ticareti yapmamıştık ancak görüşmeler gayet olumlu geçti. Şartların uygunluğuna bağlı olarak BOTAŞ ve Umman doğal gaz ticareti şirketi arasında devam edecek görüşmelerde inşallah karşılıklı bir anlayış ve anlaşma olursa gaz ticaretine başlayabileceğiz.” diye konuştu.

Umman’ın yenilenebilir enerji alanında ileriye dönük projelerinin de olduğuna işaret eden Dönmez , ”O konuda iş birliği teklif ettiler. Gerek kamu gerekse özel sektör eliyle oradaki fırsatları değerlendireceğiz.” dedi.

Dönmez, Katar’da da görüşmelerin verimli geçtiğini belirterek, ”Katar Enerji İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Saad Sherida AlKaabi ile ’Öteden beri devam eden iş birliğimizi nasıl geliştirebiliriz’ diye konuştuk. Sadece doğal gaz ticaretinde değil, Türkiye’de, Katar’da veya üçüncü ülkelerde petrol ve gaz konusunda aramaüretim faaliyetleri dahil olmak üzere fırsatların değerlendirilmesi hususunu ele aldık. İnşallah önümüzdeki günlerde bu konularda somut adım atmayı bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dönmez’e ziyaretlerinde, Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ Genel Müdürü Burhan Özcan, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdür Yardımcısı Zühtü Batı ve bakanlık yetkilileri eşlik etti.


Muhabir: Yusuf Şahbaz

Kaynak: AA
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.
Üst Alt