• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

atatürk kimdir?

UzmErdaL

Premium Üye
Yil 1976, UNESCO uyelerine bir oneriyle gelir. Oneri paketindeki bir cumleyi sizlere okumak istiyorum.
Diyor ki "Bu gun UNESCO'nun uzerinde calistigi butun projelerin isim babasi Mustafa Kemal'dir."

Oneri nedir? Oneri ise onun dogumunun yuzuncu yilinda, 152 uyesi vardi UNESCO'nun 152 ulkenin devletleri ayni anda kutlasin onerisidir. Birden Isvec delegesi ayaga kalkar ve soyle soyler:

"Ne yani dunyada bu kadar devlet adami var hepsinin dogum gununu boyle kutlayacak miyiz?"seklindeki kinayeli sozlerine, Rus delegesi ayaga firlar yumrugunu masaya vurur ve 152 ulkenin delegelerine aynen soyle soyler;

"Genc delege arkadasim hatirlatmak isterim ki ATATURK oyle dunyadaki herhangi bir lider degildir, birakin onu bir yil anmayi her ulke her problemimizde care olarak aramaliyiz" sozlerini dokturtebilen bir Mustafa Kemal.

Sonra ne mi olur? UNESCO tarihinde ilk ve tekdir hic negatif oy yok, hic cekimser oy yok 152 ulke su metne imza atar; hani Isvec delegesi demisti ya "ne yani" diye. O Isvec delegesi bu imzanin atildigi gun mikrofona gelir ve aynen sunlari soyler;

"Ben ATATURK'u inceledim butun ulkelerden ozur diliyor ilk imzayi ben atiyorum" diyecektir.

Iste o muhtesem belge diyor ki;

"ATATURK KIMDIR;
ATATURK ULUSLARARASI ANLAYIS, ISBIRLIGI, BARIS YOLUNDA CABA GOSTERMIS USTUN KISI,
OLAGANUSTU DEVRIMLER GERCEKLESTIRMIS BIR INKILAPCI, SOMURGECILIK VE YAYILMACILIGA KARSI SAVASAN ILK ONDER,
INSAN HAKLARINA SAYGILI,
DUNYA BARISININ ONCUSU,
BUTUN YASAMI BOYUNCA INSANLAR ARASINDA RENK, DIL, DIN, IRK AYIRIMI GOSTERMEYEN,
ESI OLMAYAN DEVLET ADAMI,
TURKIYE CUMHURIYETININ KURUCUSU"

Var mi boyle bir metin!

Bir filozof der ki "bir ulke icin kistas aradiginiz zaman o ulkenin en buyuk liderini gozden gecirin."

Su anda kistas arayan ulkelere saniyorum bundan daha iyi bir metin gosteremeyiz.

Iste bu metin 152 ulke tarafindan imzalanmistir.

Esi olmayan devlet adami metni.

(Prof. Dr. Ilnur Gunturkun KALIPCI'nin yazisindan)

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.