• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Araştırma: Kâbus görme Parkinson’un erken bir işareti olabilir

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,140
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Birmingham Üniversitesi’ndeki uzmanlara göre, kâbuslar veya rahatsız edici rüyalar görmeye başlayan yaşlı yetişkinler, Parkinson hastalığının erken belirtilerini gösteriyor olabilir.

Sciencetechdaily’de yayımlanan habere göre, eClinicalMedicine dergisinde yayınlanan yakın tarihli bir araştırma, sıklıkla kabus görenlerin, Parkinson tanısı alma olasılığının, olmayanlara göre iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Üniversitenin İnsan Beyin Sağlığı Merkezi’nden baş yazar Dr. Abidemi Otaiku, “Bu alanda daha fazla araştırma yapmamız gerekmekle birlikte, kötü rüyaların ve kabusların önemini belirlemek, ileri yaşlarda rüyalarında herhangi bir belirgin tetikleyici olmaksızın değişiklik yaşayan bireylerin tıbbi yardım almaları gerektiğini gösterebilir.” değerlendirmesini yaptı.

Denemenin sonunda, her hafta en az bir korkunç rüya gören katılımcılar, Parkinson hastalığı teşhisi konma olasılıklarının daha yüksek olup olmadığını görmek için takip edildi. Takip süresi boyunca 91 Parkinson hastası tespit edildi. Araştırmacılar, sık sık kötü rüyalar gören kişilerin, bu durumu yaşamayanlara göre iki kat daha fazla olduğunu keşfetti. Tanıların çoğu araştırmanın ilk beş yılında konuldu. Bu süre boyunca sık kabus gören katılımcıların Parkinson hastalığına yakalanma olasılıkları üç kattan fazlaydı.

Sonuçlar, bir gün ğarkinson teşhisi konacak yaşlı yetişkinlerin, Parkinson’un titreme, sertlik ve hareket yavaşlığı gibi karakteristik özelliklerini geliştirmeden birkaç yıl önce muhtemelen kötü rüyalar ve kabuslar görmeye başlayacaklarını gösteriyor.Kaynak: T24
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.