• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Apandisit - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,172
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Tanımı: Apandisit hastalığı, körbağırsağın apandis denen solucansı uzantısının iltihaplanmasına verilen addır. Apandisit, apandisin iç boşluğunun mikroplar veya tıkaçlarla (meyve çekirdeği gibi) tıkanması ile oluşur.
Sıklığı: Nüfusun % 7sinde görülür. Apandisit ameliyatı tüm cerrahi girişimlerin % 2si ve acil girişimlerin yaklaşık % 50si apandisit nedeniyle yapılmaktadır. Bebeklik çağında ender görülür, çocukluk ve özellikle ergenlik çağında çok sık ortaya çıkar.
Belirtileri: Apandisit: iştah kaybı, bulantı, kusma, ateş, karın ağrısı (öncelikle göbek çevresinden başlayıp, karın sağ alt kesimine yerleşen ağrı) gibi yakınmalarla kendisini belli eder.
Tanı: Apandisit hastalığı tanısı başlıca cerrahın muayenesi ile konulur. Cerrahın deneyimi ile tanıdaki başarı oranı artar. Ayrıca tanıda, ultrasonografi ve bilgisayarlı tomografi radyolojik yöntemler de kullanılır.
Ameliyatsız tedavi: Çok nadir olgularda antibiyotik tedavisi ile bulgular gerileyebilir, ancka mutlak hekim denetiminde yapılmalıdır, aksi takdirde apandis delinmesi (perforasyon) ile sonuçlanabilir.
Ameliyat yöntemleri: Açık ameliyat veya laparoskopik (kapalı veya kansız) ameliyat ile apandis organı yerinden alınır. Laparoskopi özellikle kadın hastalarda üreme organlarına ait sorunların ayırt edilmesi ve tedavi edilmesinde avantajlar sağlar.
Hastanede yatış: Ortalama 1 gündür.
Başlıca komplikasyonlar: karın içinde apse gelişimi, peritonit gelişimi
Hayati risk: % 0.2-0.8 arasında hayati risk vardır, bu olasılık 70 yaşın üzerindeki hastalarda % 20ye kadar çıkabilir.
İşe geri dönme: 3-5 gün içinde işe geri dönülebilir.
Ameliyat sonrasında kısıtlama: yok, doktorunuzun önerisi ile ertesi gün banyo yapılabilir.
Dikişlerin alınması: Genellikle dikişler ameliyattan sonraki 7-10 günlük sürede alınırlar.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.