• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Antik dünyadan günümüze kayıp sualtı şehirleri

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,141
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

Shicheng, Çin​


Temelleri yaklaşık 1300 yıl önce atılan ve yüzlerce yıl boyunca büyümeye devam eden Shicheng’in Çin’i yöneten Ming ve Çing Hanedanlıklarına ait olduğu düşünülüyor.

Günümüzde Qian Dao Nehri’nin 40 metre altında duran şehrin surları, kapıları ve heykelleri hala inanılmaz bir şekilde korunuyor.

Titicaca Gölü, İnka Öncesi Kalıntılar, Bolivya​


Yerli halkın büyük bir çoğunluğu, gizemli Titicaca Gölü’nün kutsal olduğunu düşünüyor. Bunun sebebi, belki de gölün derinliklerinde bulunan ve yüzlerce yıl önce İnkalar tarafından yapılmış yollar, tapınaklar ve zaman içinde kaybolan hazinelerdir.

Cambay Körfezi, Hindistan​


Cambay Körfezi, su kirliliğinin test edildiği sıralarda tesadüfen bulunan yeni bir keşif. Harappan ve Mezopotamya bölgelerinden daha eski olup olmadığı araştırılmaya devam eden körfezde bulunan insan iskeletleri ve dişlerinin yaklaşık 9500 yaşında olduğu düşünülüyor.

Atlit-Yam, İsrail​


İsrail’in Carmel sahili boyunca devam eden bir dizi Neolitik yerleşim alanı Atlit-Yam olarak isimlendiriliyor. Yaklaşık 7500-8000 yıl önce inşa edilen alandaki evler, kuyular ve yolların temelleri hala belirgindir.

Atlit-Yam yaşam alanının volkanik bir patlamanın ardından gerçekleşen tsunami sonrasında ortadan kalktığı düşünülmektedir.

Baiae, İtalya​


Zengin ve görkemli bir Antik Roma şehri olan Baiae, volkanik bacaların üzerine kurulmuştu ve şehirde pek çok kaplıca bulunuyordu. Sular yükselmeye başladığındaysa, şehrin sular altında kalması kaçınılmaz olmuştu.

Doggerland, Kuzey Denizi​


Antik dönemlerde Mezolitik kabilelere ev sahipliği yapan Doggerland, 20.000 yıl önce Avrupa kıtasının bir parçasıydı.

Dunwich, İngiltere​


Eskiden bir liman kenti olan Dunwich, aynı zamanda Hristiyan halk için dini bir merkezdi. Bugün küçük bir nüfusa ev sahipliği yapsa da geçmişte İngiltere’nin 10 büyük şehrinden biriydi.

15. yüzyılda yaşanan sert hava koşulları ve erozyon, kenti katedralleri, evleri ve limandaki yapılarıyla sular altında bıraktı.

Willow Grove, ABD​


Wilow Grove kasabası, bugün Dale Hollow Gölü’nün derinliklerinde gömülü durumda. Kasabanın erkekleri Dünya Savaşı sırasında öldü. Nüfusun giderek azaldığı kasabanın etrafında kurulan barajlar ise kasabanın sular altında kalmasına sebep oldu.

Tyno Helig, Birleşik Krallık​


Tyno Helig ya da nam-ı diğer Galler’in Atlantis’i hakkında yazılanların ve söylenenlerin bir kısmı efsane olsa da bir kısmı gerçeklik içerir.

Efsaneye göre kale, lanetli bir aşk hikayesinin sonucunda dalgalar tarafından yutulmuştur.

Canudos, Brezilya​


Canudos, hükümete karşı yaklaşık bir yıl süren bir direniş göstermiş, küçük bir kasabaydı. Direnişin ardından, 1897 yılında, kayıtlara göre kasabada yalnızca bir yaşlı adam, iki yetişkin ve bir çocuk kaldı.

Yıllar sonra, kuraklığa karşı önlem olarak kasabanın yakınına bir baraj inşa edildi. 1970’li yıllarda ise, kasaba insan yapımı gölün suları altında kaldı.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.