ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Amerika’da evin ve sağlık sigortan yoksa hayatın fena kayar

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,066
Tepkime puanı
89
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Dünyanın gerek ekonomik gerekse askeri en güçlü ülkesi. Bazılarına göre fırsatlar ve rüyalar ülkesi. Avrupa’ya göre yabancıya daha dost insanların ve göçmenlerin ülkesi. İnsan hakları basın ve düşünce özgürlüğü kuvvetler ayrımının en güçlü olduğu yetenek ve rekabetin teşvik gördüğü bir ülke. Yenilikler teknolojik sıçramalar en başarılı araç ve gereçleri üreten 310 milyonluk en batıdan en doğuya üç saat farkı olan bir dev toprak. Üstünde hemen hemen her ırktan milletten dinden insanların barındığı kişi başına milli geliri 55 bin dolar olan bir ülke.

2018 yılı ocak ayında yayımlanan bir istatistiğe göre bu ülkede 500 bin insan evsiz, sokaklarda parklarda otellerin girişinde köprü altlarında tren istasyonlarında yatıyorlar. Yani her 10 bin kişiden 17 si evsiz.

Evsizlerin çoğunluğu dilenerek yaşamaya çalışıyorlar, bazıları bir enstrüman çalarak bazıları ellerinde acındıran sözler yazılı levhalar taşıyor bazıları da kedi ve köpekleri ile birlikte insanların vicdanına ve acıma duygularına seslenerek para topluyorlar.

Evsizlerin yüzde 67 si kişilerden oluşurken geriye kalan yüzde 33 ü de çoluk çocuğu olan ailelerden oluşuyor. Yetişkinlerin yüzde 70 i erkek yüzde 30 u da kadınlardan meydana geliyor. Erkeklerin çoğunluğu ise değişik savaşlara katılmış gaziler(veteran) diğerleri de kronik evsiz diye tanımlanan ve bir yıldan fazla evsiz kalan umutsuz vakalar. Bunlar ruhsal dengeleri bozulmuş, uyuşturucu ve alkol bağımlısı/kurbanı ve gençler gibi gruplardan meydana geliyor.

Evsizler arasında kadınlar da bulunuyor. Onların evsiz olmalarının temel nedenleri ise işsizlik, kötü evlilik, uyuşturucu, alkol bağımlılığı ve ruhsal sorunlar olarak belirleniyor.

ABD de 38 eyalette 2007 den beri evsiz sayılarında bir azalma eğilimi görülürken 12 eyalette bu sayı artıyor. Evsizlerin en yoğun olduğu yerler New York, Oregon Hawai ile Kaliforniya ve District of Columbia (ABD başkenti) eyaletleri. Bu eyaletlerde ev fiyatları inanılmaz rakamlara ulaşmış durumda kiralar da çok yüksek.

Evsizlere karşı her eyalette hem gönüllü hem de eyalet hükumetlerince evsiz yurtları ve geceleme otelleri yapılıyor. Bazı eyaletlerde gene gönüllülerden oluşan sivil toplum örgütleri aşevleri de açıyor, gıda paketleri toplayıp evsizlere dağıtıyorlar. Bütün bu çabalara rağmen evsizliğin kökü kazınamıyor.

Benzer manzaraları Avrupa’da bazı kentlerde de görmek mümkün ama Amerika bu konuda liderliğini sürdürüyor.

Evsizliğin üstüne bir de sağlık sigortası yoksa bu ülkede yaşamak bir cehennem olur insana. Evsizlerin büyük bir kısmı da sağlık sigortası dışında, eğer düzenli olarak çalışmamışsa.

Bir takım gönüllü hayır kurumları evsizlere yemek dağıtır barınak sağlar ve bazıları da yerel hastaneler yardımı ile hayata tutunur.

Demokratlar yeni bir yasa ile kamuya ait sağlık kurumlarına ilaç şirketleri ile pazarlık yapma yetkisi verdiler beklenti ilaç fiyatlarında bir düşme ihtimali. Bekleyip görelim sonucu.
 

Uykucu

Forum Üyesi
Katılım
5 Eki 2022
Mesajlar
1,252
Tepkime puanı
0
Puanları
36
Bilgi için teşekkürler.
 
Üst Alt