• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

1. Sultan Abdülaziz Han Kimdir ?

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,139
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
2.Mahmut Han’ın 2. oğlu Sultan Abdülaziz Han 1861 yılında ve 32 yaşındayken padişah olmuştur. Doğum yılı 1830 olarak belirtilmektedir. Halk tarafından sevilen bir padişah olan Sultan Abdülaziz, ikinci Yavuz olarak adlandırılmaktadır. Tahtta kaldığı süre boyunca ordu ile ilgili düzenlemeler yaptığı ve ordunun modernize edilmesine çalıştığı vurgulanmaktadır.

Abdülaziz, 700.000 kişiden ve 4 ayrı birlikten oluşan dev bir ordu oluşturmuştur. Bu birlikler:
Nizamiye
İhtiyat
Redif

Müstahfız isimlerini almaktadır.
Dönemin sultanı olan Abdülaziz bu birliklerin ihtiyacı olan silahları temin edebilmek amacıyla tesisler kurdurmuştur. Sultan Abdülaziz Han, ordu ve ülke yönetimine dair pek çok bilgiye hâkim bir yönetici olarak Mısır’a çok heybetli bir gezi düzenlemiştir. Yavuz Sultan Selim dışında ilk kez bir Osmanlı Padişahının bu kadar gösterişli bir ziyarette bulunduğu belirtilmektedir. Kahire’yi at üstünde dolaşan Abdülaziz bölge halkı tarafından sevinç gösterileri ile karışlanmıştır. Bu Mısır ziyareti Abdülaziz ile Mısır halkı arasındaki hilafet bağını daha da güçlendirmiştir. Abdülaziz dönemi icraatları bunlarla sınırlı değildir. Bir sonraki alt başlığımızla birlikte dönemin gelişmelerine dair bilgi vermeye devam edeceğiz.

Sultan Abdülaziz Han Dönemi

Paris’te açılan büyük bir sergiye Napolyon tarafından davet edilen Abdülaziz, bu davete icap etmiştir. Sultan Abdülaziz Han Dönemi içinde ayrıca İngiltere, Belçika, Macaristan, Avusturya, Almanya gibi ülkelere yaptığı ziyaretler de bulunmaktadır.

Sultan Abdülaziz Han tarafından diğer ülkelere yapılan ziyaretlerin yanı sıra dönemde önemli bir yere sahip olan isyanlar bulunmaktadır. Özellikle Rusya kışkırtması ile çıkan Balkan isyanları devleti maddi ve manevi anlamda zorlamıştır.

Rumeli ve Girit’te çıkan gayrimüslim isyanları devleti çok uğraştırmıştır. Abdülaziz Dönemi içinde çıkan:
-Karadağ
-Bulgar
-Sırp
Girit isyanları sebebiyle devlet hem nüfus olarak azalmıştır hem de maddi kayba uğramıştır.
Karadağ ile yapılan mücadele neticesinde ülkeden kopması bir süreliğine engellenmiştir. Sırbistan’da ise bazı askerlerin geri çekilmesi ve yapılan anlaşma neticesinde kısa süreli barış yapılmış olduğu bildirilmektedir. Bu isyanlar daha sonra yeniden gündeme gelecektir. Girit’teki isyanın bastırıldığı da bilinmektedir.
Mahmut Nedim Paşa tarafından Osmanlı borcunun 5 yıl ödenmeyeceğinin bildirilmesi nedeniyle Avrupa ülkelerinin tepkisi çekilmiştir. Bu ülkelerde Osmanlı karşıtı gösteriler yapıldığı döneme ait ayrıntılar arasında yer almaktadır. Bulgaristan’ın yaptığı isyan girişimi de bastırılmıştır.
Bu döneme dair dikkat çeken bir diğer ayrıntı ise görevden alınan paşaların isyanlarıdır. Padişahı halkın gözünde kötü göstermek için türlü iftiraların yaydıkları da bu döneme dair bir diğer ayrıntıdır.

Sultan Abdülaziz Han intiharı olarak geçen olayın ise paşalar tarafından planlanan bir cinayet olduğu vurgulanmaktadır. İki bileği de kesilerek ölü bulanan padişahın, bunu kendi kendine yapamayacağı daha sonrasında anlaşılmıştır. Ancak o dönem için bu olay örtbas edilmiştir.

Sultan Abdülaziz Han Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sultan Abdülaziz Han 32. Osmanlı Padişahı olarak bilinmektedir.

Sultan Abdülaziz Han ile ilgili bilinen bir başka detay ise cirit, av ve güreş ile ilgilenmiş olmasıdır.

Batı Avrupa’ya ziyaret düzenleyen ilk ve tek Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz Han olarak belirtilmektedir.

Eğitim sistemini Avrupa örnek alınarak yeniden düzenlemiştir.

Yeni asker üniformalarının hazırlandığı dönemdir.

İlk posta pulu Sultan Abdülaziz Han döneminde kullanılmıştır.

Sahillere deniz feneri inşa edilmesi ve İtfaiye teşkilatı kurulması da bu dönemde olmuştur.

Günümüzde Sayıştay ve Danıştay olarak ifade edilen kurumların dengi seviyesinde kurumlar oluşturulmuştur.

Lise ve sanayi okullarının yanında ormancılık, madencilik ve tıp fakülteleri de bu dönemde kurulmuştur.

Fransa, İran ve Avusturya devlet yöneticileri İstanbul’a bu dönemde ziyarette bulunmuştur.

Fransa’ya davetli olarak gittiği bilinmektedir.

Mezarının İstanbul Çemberlitaş Sultan 2. Mahmut Han Türbesi’nde olduğu belirtilmektedir.

Toplamda 15 yıl tahtta kaldığı ifade edilmektedir.
 

BertaN

Forum Üyesi
Katılım
23 Eyl 2022
Mesajlar
3,520
Puanları
36
Konum
mersin
Cinsiyet
Erkek
Bilgi paylaşımı için teşekkürler.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.