ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Zen 5 Mimarili Ryzen 8000 İşlemcilerin Testleri Başladı

Skyler

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
41
Tepkime puanı
0
Puanları
6


Henüz birkaç gün önce Zen 5 mimarisinden bahseden AMD, Ryzen 8000 serisi işlemcilerin 2024 yılında piyasaya sürüleceğini ilk ağızdan doğrulamıştı. Kırmızı takımın sunumlarının hemen ardından BenchLeaks, Zen 5 mimarisine sahip bir CPU kimliğiyle listelenen, bilinmeyen bir AMD işlemcinin kayıtlarını tespit etti.

Her iki işlemci de “00-000001290-11_N” şeklinde bir OPN koduna (AMD ürün numarası) sahip görünüyor. AMD, bu zamana hiçbir Ryzen yongasında böyle bir OPN kullanmadı. Bu nedenle test edilen çiplerin Ryzen 8000 serisine ait olduğunu tahmin ediliyor.

OPN numarasının yanı sıra 26 numaralı CPU aile kodunu (Family ID) görüyoruz. 25 (19H) numaralı kod Zen 3 ve Zen 4 mimarileri için kullanılmıştı. 24 (18H) ise Zen 2, Zen+ ve Zen mimarilerini kapsıyordu. Family ID 26 daha önce hiç kullanılmadı, yani muhtemelen yeni mimarili çipler şimdiden test ediliyor.

Aynı OPN kodunu taşıyan CPU’lar einstein@home ve LHC@home isimli platformlarda gün yüzüne çıktı. Beklenen Ryzen işlemci 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip. Test edilen sistemlerden birinde harici Radeon RX 7900 ekran kartı, diğerinde ise bilinmeyen bir Radeon Graphics GPU yer alıyordu.

Technopat​
 
Üst Alt