ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Yüzüklerin Efendisi Filmlerinin 250 Hatası ( Yüzük Kardeşliği)

Umut Yiğit

Forum Üyesi
Katılım
18 Eki 2022
Mesajlar
32
Tepkime puanı
0
Puanları
6
Konum
Türkiye İstanbul
Cinsiyet
Erkek
1666113339131.pnghop dostum! elindeki linç kırbacını belime belime çakmadan önce; bu üçleme benim hayatımda izlemekten en çok keyif aldığım, yüzlerce kez izlediğim -her izlediğimde aynı heyecanı yaşadığım- muhteşem bir yapım. tolkien'in tüm kitaplarını defalarca okumuş, göğsünde kocaman bir turin turambar'ın dor-lomin'in ejder miğferi dövmesi bulunan biri olarak bu yazıları yazıyorum. bu içeriğin en büyük amacı; tüm hatalarına rağmen bir eserin nasıl hâlâ "en" olabileceğini göstermektir.

yine de... kırbacınız bol olsun!

yüzük kardeşliği

aragorn ve frodo sıçrama boşluğunu daraltmak için, sallanan dev bir sütunu vücutlarını eğerek yönlendirirler. orta dünya'nın ilginç fiziğine göre bile, bırakın bir insanla bir hobbiti, sadece iki kişinin binlerce tonluk bir kaya kütlesini, hele de zaten diğer tarafa devrilmiş bir kütleyi sadece eğilerek hızla yerinden oynatması imkânsızdır. gandalf'ın büyücülüğüyle yardımcı olduğu düşünülebilir, ancak buna dair hiçbir ipucu yoktur.

gandalf minas tirith'i ziyaret ettiğinde ve ısildur'un parşömenini okuduğunda, parşömen üzerindeki yüzük yazısının ilk kısmında black speech'te noksan bir harf bulunmaktadır. doğru kelime "durbatulûk "tur ancak filmde "durbatlûk" olarak yazılmıştır.

orklar mazarbul odası'nda (moria'daki mahzen) kardeşliğe saldırdığında, frodo'nun kılıcı mavi renkte parlar, ama gandalf'ınki parlamaz. gandalf'ın taşıdığı glamdring, elf turgon tarafından dövülmüştür ve bu yüzden sting gibi parlaması gerekir.

gandalf, gondor'un mahzenlerinde ısildur'un yüzükle ilgili kayıtlarını okurken, "ikinci çağ'ın 3434 yılı..." diye başlar ve gondor'un yüce kralı ısildur'un güç yüzüğü'ne nasıl sahip olduğunu anlatmaya devam eder. ancak 3434 yılında son ittifak mordor'a daha yeni girmişti. yüzük'ün sauron'un elinden alınması için yedi yıl daha geçmesi, yani m.s. 3441 yılına gelinmesi gerekiyordu. ısildur'un bu parşömeni üçüncü çağ'ın birinci ya da ikinci yılında yazılmıştır.

sıçrayan midilli'deki sahnede pippin, frodo'nun anne tarafından ikinci, baba tarafından ise üçüncü dereceden kuzeni olduğunu söyler. pippin'in büyük-büyük-büyükbabası ponto baggins ile frodo'nun büyük-büyükbabası largo baggins kardeştiler. fakat frodo ve pippin'in soy ağacında aralarında sadece bir kuşak fark vardır.

lord elrond'un konseyinde, kardeşlik kurulduktan sonra, hobbitlerin yakın çekimlerinde gandalf'ın sakalının ve legolas'ın saçlarının neredeyse boyunlarına kadar uzandığını görebilirsiniz, ancak tüm kardeşliğin geniş açı çekimlerinde açıkça daha küçük oldukları görülüyor.

lurtz.

arwen’in rolü.

glorfindel.

gandalf frodo'ya yüzük'ü ateşten çıkardıktan sonra üzerinde bir şey görüp göremediğini sorunca. frodo "hiçbir şey yok. hiçbir şey yok" diyor. kamera gandalf'a geçiyor, sonra frodo "bekle!" diyor. kamera tekrar frodo'nun elindeki yüzük'e dönüyor. sade bir görünüşü vardır ve sonra üzerinde harfler belirmeye başlamıştır. henüz hiçbir şey olmadıysa frodo neden "bekle" diyor?

saruman kargalarından gandalf'ın kardeşlik'i caradhras üzerinden geçirmeye niyetli olduğunu öğrenir, ama gandalf bu kararını sürü çoktan geçip ısengard'a dönene kadar vermemiştir.

filmin girişinde bilbo'nun karanlıkta yüzüğü bulması gösterilirken aynı anda izleyiciler arka planda gollum'un yüzüğün kaybolduğunu haykırdığını duyabilmektedir. bu yanlış çünkü gollum yüzüğü bilbo bulduğu anda kaybettiğini bilmiyordu. bunu ancak bilmece oyunundan sonra, bilbo kendisine çıkış yolunun gösterilmesini istediğinde ve gollum "doğum günü hediyesini" almaya karar verdiğinde fark etmişti.

boromir yaklaşan savaşla ilgili korkularını aragorn'la paylaşırken, aktör sean bean doğal yorkshire aksanına bürünüyor. geri kalan zamanlarda ise nötr bir ingiliz aksanıyla konuşuyor.

moria'da balin'in mezar odasındaki dövüşte, mağara trolü odaya giren güneş ışığı huzmesiyle temas eder. orta dünya efsanesinde, trollerin güneş ışığına maruz kaldıklarında taşa dönüştükleri varsayılır, trol taşa dönüşmeliydi.

moria'daki sam ve daha sonra amon hen'deki aragorn, frodo'nun kılıcı sting'in parlamasıyla yaklaşan orklara karşı alarma geçiyor. ancak her iki durumda da sting kılıfındadır ve kılıf parlamaz. frodo, diğerleri onu tehlikeye karşı uyarana kadar kılıcını çekmiyor.

ayrıkvadi'ye vardıklarında sam, gandalf'ın onlardan istediği her şeyi yaptıklarını söyler, ama aslında gandalf onlardan sadece bree'ye gitmelerini istemiştir.

gandalf, aragorn'a balrog'dan kaçmasını söyler ve "kılıçlar artık burada işe yaramaz" der.

ancak gandalf ve balrog savaşırken ikisi de başlangıçta kılıç kullanmaktadır.

gandalf moria madenlerine açılan kapı için sadece yıldız ışığını ve ay ışığını yansıttığını söyler, bu da kapının gündüz vakti güneş ışığıyla (ya da başka herhangi bir ışık kaynağıyla) görülemeyeceğini ima eder.

ancak, tüm ışığın doğası gereği aynı olduğu (elektromanyetik dalgalar/fotonlar, vs., sadece frekans ve/veya yoğunluk bakımından farklılık gösterir) gerçeği bir yana, ay ışığı sadece yansıyan güneş ışığıdır ve güneşin kendisi de bir yıldızdır, dolayısıyla 'yıldız ışığı' aslında güneş ışığıdır da..

frodo onu boğulmaktan kurtardıktan birkaç dakika sonra sam'in giysileri tamamen kurudur.

aragorn ve lurtz arasındaki düelloda, aragorn bir ağaca doğru fırlatılır ve kılıcının elinden düştüğünü görürüz. bir sonraki çekimde lurtz kalkanını fırlatarak aragorn'u ağaca sabitler ve yine kılıcının elinden düştüğünü görürüz.

boromir'in kalkanı moria'daki mezarlarda yapılan savaş sırasında sürekli olarak kaybolur ve yeniden ortaya çıkar.

sam, gandalf ile frodo'nun konuşmasına kulak misafiri olduğunu gandalf'a açıkladığında, bir harita kaybolur ve sağ omzunun altında yeniden belirir. yere düşmüş kitaplar da çekimler arasında yer değiştirir.

gandalf'ın kemeri, bilbo ile konuşurken sürekli olarak bağlı ve çözülmüş olarak değişmektedir.

hobbitler aragorn'u ilk gördüklerinde sakalı kesilmişti ama aragorn frodo'nun kaybolduğunu görüp onu özel bir odaya götürdüğünde sakalı tamamen uzamıştı.

film boyunca frodo'nun tırnakları ısırılmış ve kısadır, ancak kara süvari'nin onu koklamaya çalıştığı bir yakın çekimde düzgünce manikürlenmiş tırnaklar görülür.
gandalf'ın frodo'nun evini ziyaret ettiği sahnede, şapkası hâlâ frodo'nun askısında olduğu için şapkasını almadan ayrılır. bir sonraki sahnede gandalf'ın şapkası vardır.

galdalf ve saruman orthanc'ta savaşırken, gandalf'ın alnındaki kanlı yara kayboluyor ve çekimler arasında yeniden ortaya çıkıyor.

dört hobbit (frodo, sam, merry ve pippin) bree'deki the prancing pony'deyken, merry bardan bir birayla döner ve pippin de kendi birasını almak için çıkar. açı baş üstü çekime dönüştüğünde, merry artık masada değildir ve pippin aniden yerine geri döner. bunun bir önceki sahneden (merry'nin bardan dönüşünden önce) kalma bir çekim olduğu açıktır.

mürekkep balığına benzeyen moria gözcüsü frodo'yu ayak bileğinden yakalayıp geri çektiğinde, frodo'nun yüzüstü düşmesi ve önden sürüklenmesi gerekirdi. bunun yerine, geriye doğru düşüyor ve göle çekilirken sırt üstü yatıyor.


gandalf bag end'in kapısını çaldığında, çantasına iliştirilmiş küçük bir deri kese vardır. gandalf kapıdan içeri girdiğinde kese kaybolmuştur.

frodo karda yere düştüğünde ve boromir yüzüğü ona verdiğinde, aragorn'un sağ eli açıkça kılıcın kabzasından çekilmiştir. ancak hemen ardından yakın çekimde elinin kabzadan çekildiği gösterilir.

frodo weathertop'ta yüzüktayfları'ndan geriye doğru çekildiğinde, ona en yakın olan yüzüktayfı'nın sağ elinde bir kılıç, sol elinde ise bir bıçak vardır. frodo yüzük'ü taktıktan sonra, yüzüktayfı'nın sol eli görülebilir - ama bıçak yerinde yoktur.

genişletilmiş versiyonda sam ve frodo, orman elfleri'nin ayrıldığını gördüklerinde iki çekim arasında yer değiştiriyorlar.

frodo tek başına mordor'a gitmek üzere kardeşlikten ayrıldığında, sağ yanağından aşağıya doğru akan bir gözyaşı vardır. onu bir sonraki görüşümüzde gözyaşı sol yanağındadır ve sağ tarafta olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. genişletilmiş dvd versiyonunda, frodo'nun yüzünün her iki tarafında da gözyaşı izleri vardır.

saruman gandalf'a ilk saldırdığında asasını sağ elinde tutuyor. saruman asasını sol eliyle sağ elinin üzerinde tutarken, bir sonraki arkadan çekimde sağ eliyle sol elinin üzerinde tutuyor.

extended edition'da, gandalf mordor dilinde konuşmaya başladığında, elrond'un uzun bir çekimi görülür ve bu noktada elini alnına koyar. hemen ardından gelen yakın çekimde, eli aşağıdadır ve tekrar başına koyar.

ilk uruk "doğduğunda" ve yanında duran ork'u öldürdüğünde, çamurludur ve kolları göğsünde değildir. ayağa kalkarken çekilen bir sonraki sahnede çamur gitmiş, yerine balçık gelmiş ve kolları göğsünde kavuşturulmuştur.

yüzük tayfları nehirdeyken kılıçlarını sol elleriyle çekerler. bir sonraki çekimde, dokuz kılıç da sağ ellerindedir.

gandalf ve frodo bag end'deki masada yüzüğü tartışırken, gandalf konuşurken frodo çaydanlığı tutmakta ve su dökmektedir. gandalf cümlesini bitirdiğinde kamera açısı, iki eliyle bir fincan tutan frodo'nun yakın çekimine dönüşür.

ısengard'da orkların ağaçları yıktığı sahnede, kamera kulenin tepesindeki gandalf'a odaklanırken yağmurun başladığını görüyoruz, ancak orklar ve saruman'ın olduğu sahnelerde hava yağmurlu ve yağmursuz arasında gidip geliyor.

bilbo, gandalf'ı selamlamak için evinin kapısını açtığında, büyücü "bilbo baggins!" derken elini yanından kaldırır. ancak bir sonraki çekimde eli sanki hiç kıpırdamamış gibi tekrar yanındadır.

gandalf ve saruman arasındaki palantir sahnesinde saruman, sauron'un gözünün beden dahil her şeyin ötesini gördüğünü söyler. o sahnede gandalf'ın parmağında bir yüzük görülür (üç elf yüzüğünden biri). sonra saruman, "ne hakkında konuştuğumu biliyorsun gandalf," der ve hemen sonraki çekimde yüzük kaybolur.

arwen frodo'yu ayrıkvadi'ye götürmek için atını sürerken, frodo'nun yüzünde, ağzının ve gözlerinin yanında yeşil bir sümük görülür. frodo'nun bir sonraki görüntüsünde mukus kaybolmuştur ve daha önce orada olduğuna dair hiçbir iz yoktur.

frodo, gandalf'a geç kaldığını söylemek için çimenli tepeciğin kenarına koştuğunda, durduğunda arabadan birkaç metre uzakta olduğu açıkça görülüyor. gandalf konuşmasını bitirip frodo'nun kollarına atladığı sahneye geçildiğinde, araba çimenli tepenin hemen yanında, bir önceki sahnede olduğundan çok daha yakında durmaktadır.
aragorn'un işaret parmağındaki yüzük film boyunca birkaç kez sol işaret parmağından sağ işaret parmağına geçiyor.

gandalf ve saruman arasındaki dövüş sırasında, saruman kuledeki tüm kapıları kapatır. dövüş sırasında gandalf sağa sola savrulur ve kapılardan birinin açıldığını görebilirsiniz, ancak bir sonraki çekimde saruman bu kapıya savrulur ve kapı kırılarak açılır (tekrar).

kral elendil sauron tarafından vurulup yere düştüğünde miğferi başındadır, ısildur ona koştuğunda ise miğferi yanında durmaktadır.

frodo shire'da gandalf'ın arabasına binerken, yakın çekimlerde güneş ışığı frodo'nun yüzüne sağdan parlak bir şekilde vurur, ama yanında oturan gandalf'ın yakın çekimlerinde güneş ışığı yukarıdan ve soldan gelir.

arwen geçitte yüzük tayflarına meydan okurken, saçları önünden aşağı sarkmakla sırtından aşağı sarkmak arasında gidip gelir.

bilbo'nun doğum günü partisinden sonra bilbo evine girer ve yüzüğü çıkarır. sonra bir bastonun yanına gider, onu sol eliyle alır ve sağ eline geçirir. bir sonraki çekimde baston tekrar sol elindedir ve birkaç küçük haritaya benzeyen şeyler artık sağ elindedir.

su yaratığı saldırmadan önce, frodo göle bakıyor/çekimler arasında maden girişine bakıyor.

gandalf büyülü asasını khaza-dûm köprüsündeki taşa vurduktan sonra, asanın başının yüzünün sol tarafında (bizim solumuzda) olduğu bir geniş çekim gösterilir, ancak aşağıdaki yakın çekimde asa sağındadır

gimli, elrond'un divanı sırasında yüzük'ü yok etmeye çalışırken baltasını parçaladıktan sonra, balta parçaları zarar görmemiş yüzük'ün etrafında görülebilir, bazıları oldukça da yakındır. ancak yüzük'ün sonraki tüm yakın plan çekimlerinde, balta parçaları yüzük'ün yakınında ya da geniş yansımasında görünmez.

1 saat 14. dakikada, frodo lord elrond'un evinde bıçaklandıktan sonra yeni uyandığında ve gandalf onunla konuşurken, frodo'nun boynunda zincirli bir kolye vardır. birkaç saniye sonra frodo doğrulmaya başladığında boynundaki zincir kaybolur.

yaklaşık 2 saat 38. dakikada, merry ve pippin frodo kaçabilsin diye uruk-hai'leri peşlerine taktıklarında, boromir uruk-hai'lerden birinin onları öldürmesini engellemek için araya girer. saruman uruk-hai'lere "buçuklukları" kendisine canlı ve bozulmamış olarak getirmelerini söylemiştir. yani ilk uruk-hai'nin merry ve pippen'ı öldürmeye çalışmaması gerekirdi. boromir üçüncü bir okla vurulup sırt üstü düştükten sonra aniden, başka bir çift uruk-hai merry ve pippen'i alıp, onları öldürmeye çalışmak yerine, yapmaları gerektiği gibi götürür.

frodo film boyunca birkaç kez yüzüğü yeleğinin cebinden çıkarır ve yüzük zincire takılı olmakla olmamak arasında gidip gelir.

kardeşlik nehirde seyahat ederken ve çok büyük iki heykelin arasından geçerken, heykellerin ikisi de sol ellerini kaldırmaktadır. ancak, onlar geçtikten ve kamera geldikleri yere geri döndükten sonra, heykeller arkadan gösterilir. şimdi birinin sol eli yerine sağ eli havadadır.

gandalf merdivenlerdeki boşluktan legolas'a doğru atladığında bir ok atılır. ok yere düştükten hemen sonra boromir kılıcını kınına sokar. daha sonra boromir'in yakın çekim görüntüsü kesilir, ardından legolas ve gandalf'ın bakış açısına geçilir ve boromir'in kılıcını tekrar kınına soktuğu görülür.

yolculuğa başladıklarında yüzük frodo'nun boynundaki zincire asılıdır. yüzüğü ne zaman parmağına taksa, zinciri boynundan ya da yüzüğü zincirden çıkardığı hiç görülmez.

arwen atlılardan kaçarken bir dala sürtünür ve yüzünde bir kesik oluşur. bir sonraki yakın çekimde kesik kaybolur ama sahnenin geri kalanında geri gelir. kesiğin açısı da yanlış; arwen dala çarptığında öne doğru eğildiği ve yere paralel gittiği için, kesiğin tam tersi şekilde değil, yüzünde daha yukarıda başlayıp daha aşağıda bitmesi gerekirdi.

sam frodo'nun kayığına doğru yüzmeye çalıştığında, sam suyun altında süzülürken, frodo'nun kayığının sudaki konumu değişir; artık iskele (sol) tarafı sam'e dönük değil, pruvası sam'e dönüktür.

arwen frodo'yla birlikte atına bindiğinde ve yüzüktayfları onlara yetişmeye çalışırken, arkadan yapılan çekimde ağaçlara doğru ilerledikleri görülüyor, bir sonraki çekim ise ağaçların çok daha uzakta kaldığı görülüyor.

merry ve pippin, bilbo'nun partisi sırasında ejderha roketinin fitilini ateşlediklerinde, mobilyalarla dolu bir çadırdadırlar. roket patladığında dış çekimde, içinde iki hobbit dışında hiçbir şey olmayan çok daha küçük bir çadır olduğunu görebilirsiniz.

elrond yolculuğu açıklarken, yüzük'ün yakın çekimleri filmin çekildiği setin üstünü yansıtıyor.

yoldaşlık lothlorien'den ayrılırken galadriel’in görüldüğü sahnede ekranın solundaki arka plana bakarsanız, bir mürettebat üyesinin çömelip etrafa baktığı görülebilir.

moria madenlerine ilk girdiğinde, gandalf cücelerin madenlerinin ne için olduğunu açıklamadan hemen önce bir çıkıntı boyunca yürürken, asasını aydınlatan teli tekmelediğini görebilirsiniz.

merry, aragorn'un bree'den ayrıldıktan sonra onları nereye götüreceğini sorduğunda ve aragorn " yabana doğru" diye cevap verdiğinde, viggo mortensen yanlışlıkla yayının ucunu kameraya çarpıyor.

reflektörler lothlorien sahnesinde, ayna çanağının yanı sıra su tenekesinde de görülebilir.

prolog sırasında elrond dövüş sırasında bir yumruk atarken. (gil-galad'dan önce) sağ tarafta beyaz kasketli, mavi giysili bir kişi görülebilir.

giriş bölümünde kral elendil, sauron'un elinden tek yüzüğün kesildiği yer olan kayalık bir tepeye çarptırılır. bunu izleyen baş üstü çekiminde böyle bir tepe görülmez.

aragorn ve legolas konuşurken, kardeşlik anduin nehri üzerindeki rauros şelalesi'nin önünde durduktan sonra, nehir arka planda sağdan sola doğru akarken görülebilir. kuzeyden güneye doğru akan ve büyük bir şelalenin üzerinden düşen bir nehrin batı kıyısındadırlar: su soldan sağa doğru akmalıdır.

galadriel hediyelerini sunarken, topluluk nehir yolculuğu için kayıklarına biner ve lothlorien'den ayrılıp batı'ya doğru akıntı yönünde ilerlerken, elfler sağ taraflarındadır. ancak orta dünya haritasına göre, celebrant nehri doğuda anduin'e doğru akmaktadır ve galadriel'in bölgesi de dahil olmak üzere tüm elf yerleşimleri nehrin kuzeyindedir. bu nedenle, onlara veda eden elfler nehrin yanlış tarafındadır.

saruman orthanc'ın merdivenlerinden yukarıdan inerken görüldüğünde, cgı kuşlarından biri kuleye doğru uçuyor ve duvarına ulaştığında hareket etmeyi bırakıyor.

orklardan biri saruman'a ağaçların köklerinin çok derin olduğunu söyler, ancak ağaçlar sökülürken köklerin derin olmadığı açıkça görülür.

frodo ayrıkvadi'de balkona çıktığında, parmaklık beline kadar gelir. bu yaklaşık 1.80 boyundaki bir yetişkin insan için normal sayılır. ancak bir hobbit sadece 1.10 boyundadır, yani frodo'nun kafası parmaklığın üstünden ancak geçmeliydi.

gimli, yüzüğü parçalamak için bir baltayı un ufak ettikten birkaç dakika sonra elrond'un divanı'nda baltasını frodo'ya rehin verir. hatta bu amaçla yanındaki cücenin baltasını da kapmıştır. hahaahahha.

legolas, dunland'dan gelen "crebain" kuşlarını gördüğünde ve kardeşliği siper almaları için uyardığında gözleri kahverengidir. ancak bir elf olarak ve filmin geri kalanında gözleri mavidir.

kardeşliğin orklarla karşılaştığı birkaç sahnede, frodo'nun kılıcı sting mavi renkte parlamaz.

çekimler sırasında christopher lee parmağını kırmıştı. kardeşlik caradhras dağı'na tırmanırken saruman şimşeği çağrırken, kamera saruman'ın yanından geçtiğinde lee'nin ağır bandajlı parmağını görebilirsiniz.

arwen, yüzüktayflarından kaçmaya çalışan frodo ile birlikte atına binerken, liv tyler'ın yakın bir çekiminde frodo'nun yerini alan kuklayı açıkça görebilirsiniz.

aragorn hobbitleri midge-water marshes'a götürürken ve pippin yüzüstü düştüğünde, ayağındaki protezlerin düştüğünü görebilirsiniz.

aragorn, frodo'nun yarasını sarmak için "athelas" yani "kral foyası" bulur. ihtiyacı olan şeyi kesmek için küçük bir bıçak çıkarır, yakından bakıldığında bunun sıradan bir sustalı olduğu açıkça anlaşılır.

kardeşlik, gözcü'den kaçarak moria'ya doğru koşarken, hobbitlerin dublörlerinin protez maskeleri kolayca görülebilir.

prolog sırasında, "insan ırkına dokuz yüzük verildi..." dendiğinde, sağdaki bir adam yüzük tutmuyor ve sadece tutuyormuş gibi yapıyor.

boromir kırık kılıçla parmağını kestiğinde, parmağı kesilmeden önce kılıcın arkasındaki kan görünür ve kılıç çekildiğinde, hasar görmemiş parmak ucu kanın arasından görünür.

lothlorien'de, boromir ve aragorn oturup minas tirith hakkında konuşurken, rüzgâr saçlarını savuruyor, ancak arka plandaki yapraklar hareketsiz kalıyor.

aragorn lurtz'u yendiğinde ağzında kan vardı ama koşup boromir'le konuştuğunda hiç kan yoktu.

boromir ölmek üzereyken, aragorn onun üzerine eğilir. aragorn'un omzunun üzerinden boromir'e bakan çekimlerde, boromir'in sağ eli aragorn'un sol omzuna dayanır. aragorn'a bakan çekimlerde ise el orada değildir. bunun nedeni, boromir'le konuşurken aragorn'a bakan bu çekimlerin aslında sean bean olmadan çekilmiş olmasıdır.

balrog gandalf'ı khazad-dum köprüsünde kırbacıyla yakalayıp kırık köprünün kenarına çektiğinde, köprü yüzeyi pürüzsüzdür ve kırık köprünün kenarına kadar hiçbir çıkıntı görülmez. gandalf'ın ellerinin köprü üzerindeki toprakta bıraktığı izler de bunu göstermektedir. ancak, gandalf'ın köprüye tutunduğu bir sonraki çekimde, "uçun sizi aptallar" demeden hemen önce, gandalf'ın tutunmak için kullandığı ve bir önceki çekimde bulunmayan bir sırt vardır.

gandalf arabasının üzerinde frodo'yla birlikte bagend'e doğru giderken, kamera zoom yaparak shire'ın etrafını tarar ve sonunda bazı evlerin üzerinden bakar. gökyüzüne bakmaya devam ederseniz, frodo ve gandalf'ın yakın çekimine geri dönmeden hemen önce yanıp
sönen bir uçak ışığı görebilirsiniz.

hobbiton'da, havai fişek için yalvaran hobbit çocuklarının yanından gandalf'ın arabası uzaklaşıyor. kamera açısı arabanın bakış açısından çocuklara döndüğünde, yolun çamurunda lastik izleri görülüyor.

legolas, aragon ve hobbitlerden biri lothlorien ormanına girerken, ekranın sağ alt tarafından başlayarak çimenlerin üzerindeki lastik izlerini görebilirsiniz.

prologda, yüzüğü çıktıktan sonra oklarla yaralanan ısildur'un su üstünden çekilmiş görüntüsü, ayakkabılarının altındaki modern izleri ortaya çıkartıyor.

arwen ve aragorn ayrıkvadi'deki bir köprüde baş başa kaldıklarında, aragorn konuşurken arwen'in dudakları hareket ediyor.
trol frodo'yu bacağından yakaladığında, frodo aragon'u çağırıyor ama dudakları söyledikleriyle uyuşmuyor.

gandalf ve bilbo " southfarthing'in en iyi otunu" içerken bilbo, gandalf'ın izlediği bir duman halkası üflüyor, ardından bilbo'nun ağzından bir şeyler söylendiğini görüyoruz, ancak ses yok.

saruman palantir'i gandalf'a gösterirken, "onu kullanmaktan neden korkalım ki?" cümlesini söylerken bezi kaldırıyor. cümleyi bitirdiğinde ağzı hâlâ hareket ediyor.

frodo ayrıkvadi'de bilbo'yla karşılaşıp ona sarıldığında, bilbo'nun frodo'yu yeniden görmenin sevinciyle "ohh!" dediğini duyabilirsiniz; ancak ağzı hareket etmiyor.

bilbo bir şey yemesinin sorun olup olmadığını sorduğunda gandalf "hayır, hiç de değil." dediğinde ağzı sözleriyle aynı anda hareket etmiyor.

hobbit miğferi kuyuya düşürdüğünde, miğferin kuyunun duvarına çarpma sesi, miğfer kuyuya düşmeden önce duyuluyor.
 
Üst Alt