ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

 • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
 • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
 • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
 • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
 • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Yurtdışı iPhone Kullanım Süresini Uzatma - 2023

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
6,966
Tepkime puanı
71
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Yurtdışından alınan iPhone'ları ülkemizde kullanabilmek için IMEI kaydı yapılması gerekmektedir. Ancak bu cihazların kullanım süreleri belirli bir zamanla sınırlıdır, bu nedenle birçok kişi IMEI uzatma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini merak etmektedir. IMEI kaydı, yurtdışından gelen telefonları yasal olarak Türkiye'de kullanılabilir hale getiren bir prosedürdür. IMEI kaydı yapıldığında, telefonlarınızı belirli bir süre boyunca Türkiye'de kullanabilirsiniz.

Yurtdışından satın alınan iPhone cihazları için pasaport kaydı da oluşturulabilir. Ancak pasaport kaydı ücretleri son dönemde arttığı için birçok kişi yurtdışından telefon alımı yapmak yerine alternatif yöntemlere başvurmaktadır. Farklı ülkelerde yaşayan kişiler ise geçici IMEI kaydı oluşturarak Türkiye'de belirli bir süre boyunca bu telefonları kullanabilmektedir.

Yurtdışı iPhone Cihazı Kullanımı Nasıl Uzatılır?

 1. Pasaport Kaydı Yaptırmak: Yurtdışından getirilen bir telefonu Türkiye'de kullanabilmek için en yaygın yöntemlerden biri pasaport kaydı yaptırmaktır. Bu yöntemle 3 yıl boyunca sadece bir telefonu kaydedebilirsiniz ve bu süre içinde telefonu başkası kullanamaz. Ancak bu süreçte belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir.
 2. Yıl Başına Beklemek: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından belirlenen 120 günlük kullanım hakkı, bir takvim yılı içinde yeniden başlar. Yani her yılın başında 120 günlük yeni kullanım hakkınız başlar.
 3. Geçici IMEI Kaydı Yaptırmak: Ülkeye gelen turistlerin mağduriyet yaşamamaları için 120 günlük kullanım hakkı olan yurtdışı telefonlarda sorun yaşamamaları için geçici IMEI süreleri 2 ay daha uzatılabilir. Çift SIM kartlı telefonlarda ise ikinci hat kullanıldığında 120 gün daha ek süre alınabilir. Kimlik kartınızla da IMEI kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Yurtdışı Kapanmış iPhone Kullanım Süresi Uzatma

Kapanmış bir yurtdışı cihazını tekrar aktif etmek de mümkündür. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için iPhone cihazınızın 1 fiziksel SIM ve 1 eSIM bulunan modellerinden biri olması gerekmektedir. Bu özellik genellikle iPhone 13 ve 14 serilerinde bulunur. İşlem adımları ise şu şekildedir:

 1. Cihazınızdaki tüm SIM kartları çıkartın ve tanımlı eSIM'i kaldırın.
 2. Telefonu açarak eSIM'i tanımlayın (bu esnada kullanmadığınız bir fiziksel SIM kart kullanmanız gerekmektedir).
 3. Ardından fiziksel SIM kartı tekrar cihaza takın. Bu işlemle eşleşen eSIM'i kullanabilirsiniz ve böylece bu hattı 120 gün daha kullanabilirsiniz.
 4. Telefonu resetlememeye dikkat edin ve fiziksel SIM kartı cihazdan çıkartıp takmamaya özen gösterin. Böylece yıl sonuna kadar cihazınızı kullanabilirsiniz.
Unutmayın, yurtdışı telefonlar için kullanım süresini uzatma işlemleri belirli kurallara tabidir ve teknik bilgilere sahip olmanız gerekebilir. Bu işlemleri doğru bir şekilde uygulamak için dikkatli olmanız önemlidir.
 
Üst Alt