ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

• “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Yaşanmış Renkli Seçim Anıları

BertaN

Forum Üyesi
1965 seçimlerindeydi. Oy kullandıktan sonra, köylü seçmen geri döndü. Görevlilerle aralarında şöyle bir konuşma geçti:

-Ben pusulamı geri istiyorum.

-Geri verilmez, niçin istiyorsun?

-Adres yazacağım.

-Adres yazılır mı be adam?

-Ama geçen seçimde adres yazmadık oylar başka partiye gitti…

1970’li yıllar. Partilerin amblemleri şu şekildeydi:

Adalet Partisi: Kır at…Güven Partisi: Koyun…Milliyetçi Hareket Partisi: Üç hilal, ama partinin en önemli destekçisi durumundaki Ülkü Ocaklarının amblemi Bozkurt.…

Hangi partiydi hatırlamıyorum ama o yıllarda bir partinin ambleminde de, elinde kürekle çalışan bir insan resmi vardı. O partinin genel başkanı radyodan seçmenlere şöyle seslenirdi:

Değerli vatandaşlarım;

Yok atmış, yok koyunmuş, yok kurtmuş bırakın bu hayvanları yahu! İnsana oy verin, insana!..

1977 seçimlerindeydi.Demirel seçim için Ege’yi dolaşıyordu. Denizli-Aydın-Muğla yolları hıncahınç insanla doluydu. Demirel şöyle dedi: Acıyorum şu muhalefet partisine. Bakın bütün oylar bize gelecek. Ben halka dönüp de şu zavallı partiye de birkaç oy verin diyemem ki…

Biz çocukken anneannem anlatmıştı: “Rey vermek için filanca odaya vardım(O zamanlar oy kullanmak için mahallelerde mescitler kullanılırdı. Mescitlere “oda” denirdi.Mescidin bir toplanma ve sohbet odası, bir de namaz kılınan odası olurdu. Sohbet ve toplanma odasına seçim dönemlerinde oy sandığı konurdu. ) İçeri girdim. Adamlar elime bir kağıt, yuvarlak bir şey(evet mührü demek istiyor) bir de zarf tutuşturdular.” Kağıda bunu bas, zarfa koy, ….ğa at, sonra şu yuvarlak şeyi de bize getir, dediler. Ben zarfın nereye atılacağını tam anlayamadım ama, sormaya da utandım. Kağıdı zarfa koydum. Baktım döşeme tahtalarından ikisinin arasında küçük bir yarık var. Zarfı o yarığa attım. Herhalde aşağı katta bulunan ahıra gitmiştir. Sonra yuvarlak demiri adamlara verip oradan ayrıldım.”

Ramazan Canural

Üst Alt