• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Uzman öğretmenlik sınavı!

Linux

Owner
1. Aşağıdakilerden hangisi öğrenme ürünü

olan bir davranış değildir?

A) Yemekten önce ellerin yıkanması

B) Kırmızı ışıkta durulması

C) Sınıfta söz almak için parmak kaldırılması

D) Yüksek ateşte vücudun titremesi

E) Sınıfa girmeden önce kapının çalınması

8. Aşağıdaki I. sütunda yer alan şehirlerdenher biri, II. sütundaki ülkelerden birininbaşkentidir. I. sütundaki başkentlerin yanındaki boşluğa II. sütundaki ülkelerden

hangisinin başkenti olduğuu yazınız

1. Ankara A. Avustralya

2. Paris B. Avusturya

3. Madrid C. Almanya

4. Brüksel D. Belçika

5. Berlin E. Fransa

6. Viyana F. İspanya

G. İsviçre

H. Türkiye

Verilen örnekteki madde türü aşağıdaki-

lerden hangisidir?

A) Çoktan seçmeli

B) Uzun yanıtlı

C) Eşleştirme

D) Cümle tamamlama

E) Doğru-yanlış

65. Kuraklık indisine göre Türkiye’de denizelliğin

etkili olduğu yerlerde nemlilik fazlayken iç

kesimlerde kuraklık şiddetlidir.

Buna göre, aşağıdaki şehirlerden hangisi-

nin nemliliği fazladır?

A) Trabzon B) Konya

C) Şanlıurfa D) Gaziantep

E) Diyarbakır

Aslında toplam 100 soruluk sınavda bu seviyeye yakın bir sürü soruya denk gelmek mümkün. Sınav Uzman öğretmenlik yazılı sınavı.

Bu sınavı hazırlayan da MEB Ölçme değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü.

Doğrusu bu ve benzeri birkaç örnek soruyu haber şeklinde sizlerle paylaşmak ve yorumu tamamen size bırakmak sanki daha mantıklı gibiydi ama dayanamadım ve üzerine bir kaç kelime yazmak istedim.

Bu sınav epey bir zamandır gündemde öğretmenler kendilerinin bu tarz bir meslek içi ölçmeye tâbi tutulamayacakları konusunda çok ciddi tepkiler verdiler ama netice değişmedi. Sınav yapıldı ama sanki "Tamam haklısınız ama biz de emir kuluyuz, yapalım öyle göstermelik bir sınav hepiniz kazanın, sizin de dediğiniz olsun, bizim de" der gibi bir sınav.

Ben öğretmen değilim, ama sınavdaki 100 sorunun tamamına baktım. Benim bile yapabileceğim sorular çoğunlukta. Üzerine bir de LGS sınav sorularına baktım orada durumum çok daha kötü. 'Okuduğunu anlama' becerisini gelistirme üzerinden anlaşılmaz sorular yığını LGS. Üniversite sınavı da öyleymiş ama onun sorularına bakmaya cesaret edemedim.

Şimdi öğrencileri 'okusun, okusun bir şey anlamasın' diye sınav yapıp çocukları garip öğrenme metodlarına mahkum edenler, o öğrencileri yetiştiren öğretmenlere neden senin benim bile yapabileceğim sorular sorarlar ki?

Öğretmenlere ne demek istiyor olabilirler çok merak ettim. Yoksa hiç bir şey demek istemiyorlar ve ülkedeki öğretmenlerin seviyesi gerçekten bu mu? Yani yukarıdaki ve benzeri soruları yapabilenler uzman vasfı kazanacaklar ya, bunu başaramayacak olanlar da mı var? Eğer öyleyse eğitim sistemimizin durumu hakkında biraz konuşmak ister misiniz?

Soruların tamamı böyle değil elbette, bazı meslek terimleri içeren sorular var ki o soruları cevaplamak için o terimleri bilmek gerekiyor.

Her ne amaçlanıyor olursa olsun bu sorular ülkenin geleceğine yön veren öğretmenlerimize karşı oldukça yakışıksız bir tavra işaret ediyor.

Umarım amaç ilk söylediğimiz gibi sınava giren herkese uzman öğretmen statüsü vermektir. O zaman da bu sınavı niye yaptınız, niye enerji ve para harcadınız, niye öğretmenlerle karşı, karşıya gelmeyi göze aldınız diye sormak gerekir.

Dediğim gibi sebep her neyse ne ama sonuçlarını gerçekten çok merak ediyorum. Bekleyelim bakalım, ne çıkacak altından.

Bu içeriğin kaynağı Muhalif haber sitesidir.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.