ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Tarihte Çığır Açan Fizikciler

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
5,675
Tepkime puanı
44
Puanları
48
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Bilim tarih boyunca bize bilmediklerimizin kapısını açtı; her geçen gün de yenilerini açmaya devam ediyor. Fizik bilimi de bu bilinmeyenleri bilinir kılan, evrenin ve dünyanın yasalarını bizim önümüze seren bilimlerin başında geliyor. Bilim tarihi boyunca birçok önemli fizikçi bizim evrene yönelik bakışımızı geliştirdi, kimileri devrim niteliğinde keşiflere imza attı. İşte bu liste gelmiş geçmiş en önemli fizikçileri bir araya getiren birçok liste karşılaştırılarak ve uzman bir fizikçiye danışılarak hazırlandı. Yine de hatalarımız affola. :) İşte karşınızda keşifleriyle çığır açan 10 büyük fizikçi...

1. Albert Einstein


s-1ee3e8c42cb584fc1b203276b8ffd100437d955b.webp

Albert Einstein özel görelilik ve genel görelilik kuramları ile iki yüzyıldır Newton mekaniğinin hakim olduğu uzay anlayışında bir devrim yaratmıştır. Sadece matematik hesaplamalar ve denklemler ile oluşturduğu kuramları sonradan deneysel olarak defalarca doğrulanmıştır.E=mc2 denklemi ile formüle ettiği kütle-enerji eşdeğerliği yıldızların nasıl enerji oluşturduğuna açıklama getirmiş ve nükleer teknolojinin önünü açmıştır.


2. Sir Isaac Newton


s-d10d39f5dc49f95d457497a13c20c943b4e78948.webp


Newton, 1687’de yayınlanan ve tarihin akışını değiştiren en önemli bilimsel kitaplardan biri olan "Philosophiæ Naturalis Principia Mathematica" ile klasik mekaniğin temellerini atmıştır. Bu çalışmasında Newton evrensel kütle çekimini ve hareketin üç kanununu ortaya koymuş ve sonraki üç yüzyıl boyunca bu bakış açısı bilim dünyasına egemen olmuştur.

3. Galileo Galilei


s-049ce7d9d80b271a9dfcbf286e082a167502ed67.webp


Galileo, "modern gözlemsel astronominin", "modern fiziğin" ve "modern bilimin" atası olarak tanımlanmaktadır. Copernicus'un geliştirdiği Güneş merkezli evren sistemini destekleyen keşifleriyle bilim anlayışımızda devrim yaratmıştır.
 
Üst Alt