• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

SON DAKİKA: 2022 büyüme rakamı belli oldu

Emre ESMER

Moderatör
SON DAKİKA: 2022 büyüme rakamı belli oldu

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 5,6 ile beklentilerin üzerinde büyüme kaydetti. Son çeyrekte büyüme yüzde 3,5 oldu. Kişi başı gelir geçen yıl 10 bin 655 dolar olarak gerçekleşti.

haberi!

Türkiye ekonomisinin 2022 performansı netleşti. TÜİK verilerine göre, ekonomi geçen yıl yüzde 5,6 büyüme kaydetti. Son çeyrekte büyüme yüzde 3,5 olarak gerçekleşti.

KİŞİ BAŞINA GELİR 10 BİN 655 DOLAR

Kişi başına milli gelir 2022'de 10 bin 655 dolar oldu.

TÜİK verilerine göre, çeyrek bazlı büyüme rakamları.
EKONOMİSTLER NE BEKLİYORDU?
AA Finans Büyüme Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, 2022 yılının 4. çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 2,8 büyüyeceğini öngörüyordu. Ekonomistlerin 2022 yılının tamamına ilişkin büyüme beklentilerinin ortalaması ise yüzde 5,2 düzeyinde bulunuyordu.

Türkiye ekonomisi, 2022'nin ilk çeyreğinde yüzde 7,5, ikinci çeyreğinde yüzde 7,7 ve üçüncü çeyreğinde yüzde 4 büyüme kaydetmişti.

HANGİ SEKTÖR NE KADAR BÜYÜDÜ?

2022 yılında bir önceki yıla göre finans ve sigorta faaliyetleri toplam katma değeri yüzde 21,8, hizmet faaliyetleri yüzde 11,7, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri yüzde 9,9, bilgi ve iletişim faaliyetleri yüzde 8,7, diğer hizmet faaliyetleri yüzde 5,8, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri yüzde 4,8, gayrimenkul faaliyetleri yüzde 4,3, sanayi yüzde 3,3 ve tarım sektörü yüzde 0,6 arttı. İnşaat sektörü ise geçen yıl yüzde 8,4 daraldı.

TÜKETİM YÜZDE 19,7 ARTTI Yerleşik hanehalklarının nihai tüketim harcamaları, 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19,7 arttı. Hanehalkı tüketim harcamalarının GSYH içindeki payı yüzde 57,5 oldu. İHRACATTA YÜZDE 9,1 ARTIŞ 2022 yılında mal ve hizmet ihracatı yüzde 9,1, ithalatı ise yüzde 7,9 arttı.

Bu içeriğin kaynağı Ntv haber sitesidir.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.