ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

• “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Sigara bırakma polikliniği

Linux

Owner
Sigara içen birisiniz ve çevrenizden sigara bırakma polikliniğini duydunuz veya haberiniz yok burada rastladınız. Bununla ilgili biraz bilgi vermek istiyorum. Ben de yakın zamanda bu polikliniğe gittim.

Aklınıza takılabilecek soruları cevaplamaya çalışayım siz de eğer daha fazla sorunuz var ise buradan mesaj yazın konuya.

SİGARAYI BIRAKMA POLİKİLİNİĞİ TÜM DETAYLAR VE SİGARAYI BIRAKMA İLACI

Öncelikle;

Sigara bırakma polikliniği nedir?

Bunun elbette tanımı vardır ama ben normal anladıklarımı yazayım. Burası bir muayene yeri. Yani dahiliye gibi poliklinik, her şey aynı . Doktoru, hemşiresi var ve sizi muayene ediyor bir nevi sorular soruyor vesaire.

Sigara bırakma polikliniği nerelerde var?

Hemen hemen her ilde var. Hatta çoğu ilçede dahi var.

Bunların bir listesi var ve buradaki linkten kontrol edilebilir;

Sigara bırakma polikliniğine nasıl randevu alınır?

171 sigara bırakma hattını arayarak randevu alabiliyorsunuz. Ben merkezi randevu sisteminden MHRS den almaya çalıştım ama olmadı. Hastanede çalıştığım için uğrayıp randevumu aldım. Bir hafta sonraya verdiler. Siz de ya arayıp alın veya bir gün hastaneye yolunuz düşerse uğrayıp alıverin muhakkak alın.

Sigara bırakma polikliniğinde muayene nasıl oluyor?

Poliklinikte size öncelikle bir form veriliyor. Ne kadar sigara içiyorsunuz, sabah kaç tane, hiç bırakmayı denediniz mi, ne zaman başladınız, neden bırakmak istiyorsunuz, kararlı mısınız, kronik hastalık var mı, ilaç kullanıyor musunuz vesaire bir dizi kolay sorular.

Daha sonra hekim sizinle görüşüyor, bilgileri teyit ediyor, önemli gördüğü yerleri tekrar soruyor. İçerde bir fiziki muayene olmadı bende ama kronik hastalığı olanlarda belki olur.

Sigara bırakma polikliniğinde tahlil yapılıyor mu?

Evet. Sizden röntgen filmi, ekg ve hemogram ile biyokimya kan tahlili isteniyor. Bunlar standart tabi eğer farklı hastalığınız varsa ilgili farklı testler istenebilir.

Bu testleri yaptırmak çok zamanınızı almıyor.

Sonuçlar aynı gün gösteriliyor mu?

Evet sonuçlar aynı günün ölen sonrasında çıkıyor ve gösteriliyor. Burada şöyle bir durum var eğer bir iki aylık yakın zamanda kan tahlili yaptırdı iseniz tekrar kan alınmıyor ve daha hızlı oluyor o zaman. Ölene kadar her şey bitmiş olur.

Sigara bırakma polikliniğinde ilaç yazılıyor mu?

Evet, tüm bunlar sonunda size ilaç yazılıyor. Vareniklin içeren bir ilaç. Bunun farklı isimde olanları olabilir. Ben firma adı vermeyeyim dedim. İçeriği bu. İlk gün günde bir sabah tercihen aç ama tok da olabilir alıyorsunuz. Sonraki günler sabah akşam alıyorsunuz.

Sigara bırakma ilacı nasıl kullanılır?

Bu ilacı kullanırken ilk 7 gün sigara içmeye devam edebiliyorsunuz. Ama azaltarak. 7. günün sonunda mutlaka sigara içmeyi bırakmalısınız. Sonrasında ilaca devam ediyorsunuz. Bitiminde size zaten kontrol randevu kağıdı veriyorlar, o gün kontrole gidiyorsunuz. İlacın devamı yazılıyor, yan etki oldu mu vesaire konuşuluyor.

Sigara bırakma ilacının yan etkileri var mı?

Elbette yan etkileri vardır. Ama benim duyduklarım hani uyuşukluk vesaire oldu hatta bazıları halisünasyon gördüm de diyor ama sanmıyorum. Hem ilaç hem de sigarasızlık da var. İkisi de bir miktar etkileyecektir sizi ama bu etkiler sigara içmediğinizden mi ilaçtan mı pek anlayamazsınız sanıyorum.

İşe yarıyor mu?

Hem bunu hem yan etkileri daha sonra güncellerim. Ancak bir yerden başlamak gerekiyor.

Bu ilaç sigaranın verdiği yani nikotinin verdiği keyfi azaltıcı etki gösteriyor. Kimi insanlar ben bu ilaçtan sonra daha çok içtim diyor ama bu keyif etkisi azaldıkça bu etkiyi kazanmak için sigaraya yüklenirseniz elbette daha çok içersiniz ve ayrıca bırakamazsınız.

Yani bu ilaç bir nevi vücuda alınan nikotini vücut tarafından kullandırtmıyor. Dolayısı ile siz sigara içiyorsunuz el alışkanlığınız devam ediyor ama nikotin vücuda girdiği gibi çıkıyor gibi düşünün. Bir süre sonra vücut nikotin alamaya alamaya nikotinsizliğe alışıyor. Bu süre zarfında bırakmanız gerekir sigarayı 7 gün işte buda.

Sorularınız varsa sorun...

SiMaY

Forum Üyesi
Bayan Üye
Teşekkürler

Anton

Forum Üyesi
Paylaşım için teşekkür ederim.

Ayso07

Forum Üyesi
Bayan Üye
Emeğinize sağlık, teşekkürler.