• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Öğrenciler bu şehirlerde çok mutlu

omeralt

Forum Üyesi

Eğitim kalitesi, akademik kadrosu, yurt dışı imkânları, öğrenci kulüpleri… Üniversite seçiminde adayların göz önünde bulundurması gereken birçok konu var. Tüm bunların yanı sıra üniversitenin bulunduğu şehir de çok önemli. Bazı şehirler öğrencilere ulaşımdan barınmaya, burs imkânlarından sosyal olanaklara kadar geniş destekler sağlıyor. Öte yandan bazı şehirlerde ise öğrenciler hem kısıtlı sosyal olanaklar hem de kira, ulaşım gibi konularda zorluklar yaşayabiliyor.

Eskişehir ilk sırada

Şehirleri araştırmak isteyen adaylar, Üniversite Araştırmaları Laboratuvarı’nın (UniArLab) her yıl gerçekleştirdiği Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri ve Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması 2024 sonuçlarını inceleyebilir. Araştırmaya göre çok yüksek memnuniyet hissedilen şehirler arasında Eskişehir listenin ilk sırasında yer alırken, onu Mersin, Ankara, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, İstanbul Asya takip ediyor. Muş başta olmak üzere Hakkari, Şırnak, Bingöl, Bayburt, Yozgat, Iğdır, Çankırı, Karaman, Uşak, Kars, Aksaray, Ağrı, Bitlis, Batman’ın aralarında olduğu 32 şehir ise memnuniyet sıralamasında son sıralarda yer aldı.

Öğrencilerin mutlu olduğu şehirlerden öne çıkanlar şöyle:

Eskişehir: Anadolu, Eskişehir Osmangazi, Eskişehir Teknik olmak üzere 3 üniversite bulunuyor. Ev kiraları, yurt ücretleri, gıda, giyim gibi kalemlerin diğer illere göre uygun olduğu şehir, eğlenceli sosyal hayatıyla da seviliyor.

Ankara: Ankara, ODTÜ, Hacettepe, Gazi gibi köklü üniversiteleri barındırıyor. Şehirde toplam 374 bin 22 üniversite öğrencisi eğitim görüyor.

Edirne: Trakya Üniversitesi’nde 40 bin 881 öğrencinin eğitim gördüğü şehir, gençlere, huzurlu ve ucuz bir öğrenim hayatı sunuyor. Ayrıca Edirne Belediyesi’ne ait kafelerde tüm öğrencilere özel yüzde 20 indirim uygulanıyor.

Çanakkale: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde 45 bin 677 öğrenci kayıtlı. Öğrencilere güvenli bir yaşam sağlayan Çanakkale’de birçok burs seçeneği de bulunuyor.

Balıkesir: Toplam 51 bin 74 öğrenci eğitim görüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, daha önce vize ve final haftalarında üniversite öğrencilerine otobüsleri bedava yapmıştı. Ayrıca üniversite öğrencileri suyu bedava kullanıyor.

İstanbul: Staj ve iş olanaklarıyla da çok zengin olan şehir, konferansların, bilimsel etkinliklerin merkezi olarak öne çıkıyor. Ancak sunduğu imkânlarının yanı sıra yaşam maliyetleri de yüksek. Öğrenciler, özellikle kiralık ev ve yurt bulmakta zorlanıyorlar.

Memnuniyeti araştırın

Türkiye Üniversite Memnuniyet Araştırması’na göre Üniversitelerin Genel Memnuniyet Sıralaması’nda 533 puanla Yıldız Teknik Üniversitesi ilk sırada yer aldı. Onu 532 puanla İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), 527 puanla Abdullah Gül Üniversitesi, 516 puanla MEF Üniversitesi, 511 puanla Ege Üniversitesi, 510 puanla TED ve Erciyes üniversiteleri takip etti. Genel memnuniyetin en düşük olduğu üniversiteler arasında ise 198 puanla İstanbul Esenyurt listenin sonuncusu oldu.

Tercihlerini nasıl yaptılar?

Kiminin çocukluk hayaliydi kimi ise bölümün iş olanaklarını, üniversitesinin imkânlarını inceleyerek tercih yaptı. Üniversite öğrencilerinin adaylara tercih önerileri şöyle:

Ege Hacıbekiroğlu (İÜ Cerrahapaşa-Tıp Fakültesi): Kişiliğime en uygun olduğunu düşündüğüm bölümü seçmeye çalıştım ve kendime şu soruyu sordum: ‘30-40 yıl boyunca bu işi yapmak istiyor musun?’ Bu soruya evet cevabını verebildiğim tek bölüm tıp olunca TUS başarıları, kaliteli akademik kadrosu ve çok köklü bir fakülte olmasıyla ilgimi en çok çeken üniversite olan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni tercih ettim ve iyi ki de etmişim.

Firdevs Avcı (Marmara Üniversitesi Hukuk): Hukuk Fakültesi’nde okuma hayalim çocukluğumdan beri vardı. İyi bir hukukçu olmanın temelinde toplumu anlama, muhakeme ve empati yeteneği yatar. Marmara Hukuk, bu değerleri kazanmam için ideal bir ortam sundu. Okulun lokasyonu ve sınırsız devamsızlık hakkı, sosyalleşmeme ve kendimi geliştirmeme olanak tanıdı.

Ulaşım önemli

İremnur Karadeniz (İstanbul Medipol Üniversitesi - Okul Öncesi Öğretmenliği): Okul öncesi öğretmenliğini tercih edecek kişilerin çok yönlü, güncel kalabilme ve birçok rolü beraberinde üstlenebilme becerilerine sahip olmaları kendilerini bu bölüme daha ait hissetmelerini sağlayacaktır. Tercihimi yaparken bu özelliklerle beraber üniversitenin akademik kadrosu, sunduğu imkânlar ve bölümün ders içeriklerini araştırdım.

Cevher Sukas (Sakarya Üniversitesi Siyasal Bilgiler): Fakültemiz Star başta olmak üzere birçok akreditasyona sahip. Akademik kadronun çok güçlü olması ve üst düzey bürokrasiye danışmanlık ve benzeri oldukça önemli görevlerde yer almaları fakülteyi tercih edecek öğrenciler için oldukça avantajlı.

İlayda Arslan (Kent Üniversitesi-Psikoloji): Şehir dışına gitmemek için vakıf üniversitesi tercih ettim. Bu nedenle ücretlere dikkat ettim. Sonraki faktör de ulaşımdı. Mavi diplomayı araştırdım çünkü yurt dışında da geçerli olan bir diploma işimi kolaylaştıracaktır.

Psikolojiyi sabırlı kişiler okumalı çünkü bitmeyen bir eğitim hayatı var.

Leon

Forum Üyesii
Paylaşım için teşekkürler.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.