ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Mutfakta Yetiştirebileceğiniz Bitkiler

Eryk

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
809
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Mutfak koşullarında yaşayabilen ve güzelliğini korumaya devam eden bitkilere göz atın.

Evin belki de en yaşayan kısmı olan mutfağın gün içinde sıkça değişen koşullarına rağmen yeşil dostlarımızdan uzak kalmasına gerek yok. Mutfakta yetiştirebileceğiniz birbirinden güzel 8 bitkiyi sizin için listeledik.


1-Duvar sarmaşığı
Direkt güneş ışığı aldığı sürece lavaboların üzerine veya pencere kenarına asılabilen bu bitki, yeşilin farklı tonları üzerine sivri yaprak köşeleriyle siyah, beyaz, sarı gibi renkler içererek her mutfağa uyabilecek bir türü içinde barındırırken aynı zamanda havayı formaldehit, benzen, küf ve bakteri gibi oda havasını kirleten etkenlerden arındırıyor.


2- Aloe vera
Ölümsüz bitki diye de tanınan aloe vera, adının hakkını vererek mutfağın zorlu ve değişken şartlarında dahi hayatta kalabiliyor. Yapraklarının arasında bulundurduğu cilde ve yara iyileşmesine iyi gelen jel ise tek başına mutfakta bulundurmak için geçerli bir sebep oluşturuyor.


3- Salon yaprağı
İsminin sınırlarını aşan bu bitki, ışığın loş, ısının değişken ve sulamanın seyrek olmasına bakmadan hayatta kalabiliyor.


4- Karyağdı çiçeği
Beyaz süsleriyle her mevsim çiseleyen kar görüntüsü sunan bu çiçeği direkt soğuk veya sıcak hava akımına maruz kalacağı ısıtıcı ve klimalardan uzak bir yere asarsanız, mutfağınıza renk katarken alandan da feragat etmemiş olursunuz.5- Kurdele çiçeği
Bir pencere kenarında ya da güneş alan bir dolap üzerine yerleştirdiğinizde pek bakım gerektirmeden büyüyecek olan kurdele çiçeği, koku ve duman gibi hava kirleticileri ortamdan uzaklaştırır.


6- Fesleğen
Yemeğinize son dokunuş olarak bir tutam fesleğen eklemekten daha iyi bir şey varsa o da kendi yetiştirdiğiniz fesleğeni taze hasat edip eklemek olabilir. Gerektikçe ufak bir tutam koparmanız, fesleğeninizin daha bereketli bir şekilde büyümesini sağlar.


7- Paşa kılıcı
Fazla ışık ve suya ihtiyaç duymadan adeta kendi başının çaresine bakan paşa kılıçları, meşgul bir hayatı olup yine de mutfağını renklendirmek isteyenler için harika bir seçim olabilir. Ayda bir veya iki kez sulamanız harici pek bir bakım istemeden hayatta kalan bu bitkiler, büyük boyutlara da ulaşabiliyor.


8- Salon sarmaşığı
Pek bir özen istemeden, raflardan ve dolaplardan sarkarak mutfağınızı güzelleştirebilen bu sarmaşıklar özel bir ışıklandırma da istemiyor.
Referanslar: Sadie Trombetta "8 of the Best Houseplants That'll Thrive in Any Kitchen" Şuradan alındı:

 
Moderatör tarafında düzenlendi:

OxiGeN

Forum Üyesi
Katılım
18 Ocak 2023
Mesajlar
833
Tepkime puanı
0
Puanları
16
Konum
Türkiye
Cinsiyet
Erkek
Paylaşım için teşekkürler.
 
Üst Alt