• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Makalenin Özellikleri Nelerdir?

Denis

Forum Üyesi
Forumzar.Com

Makalenin özellikleri şunlardır;
  • Temel ögesi düşüncedir. Makale yazarı seçtiği konuyla ilgili düşüncelerini sağlam kanıtlarla destekleyerek okuyucuya kabul ettirmeye çalışır.
  • Makalenin toplumu aydınlatmak, yönlendirmek ve kamuoyu oluşturmak bakımından önemli bir rolü vardır.
  • Gazete ile doğmuş ve gelişmiş bir yazı türüdür. Gazetelerin ilk sayfasında yer alan makalelere başmakale, bu yazının yazarına ise başyazar denir.
  • Okuyucuya konunun önemini kavratabilmek için örnekleme, karşılaştırma, tanık gösterme gibi düşünceyi geliştirme yollarından yararlanılır.
  • Gazetelerde yayımlanan makalenin hedef kitlesi, genel okuyucu kitlesi yani halktır. Bilimsel makale ise ele alınan konuyla ilgilenen uzmanlara ve okuyuculara yöneliktir.
  • Makale her konuda yazılabilir. İnsanı ve toplumu ilgilendiren, bilimsel ve sosyal içerikli her türlü konu makalede ele alınabilir.
  • Makaleler hem bilimsel çalışmalara katkıda bulunur hem de toplumsal sorunlara çözüm önerileri getirir. Bu nedenle sosyal yaşamın ve bilimin gelişmesinde makaleler önemli etkiye sahiptir.
  • Makalede dile getirilen yargılar nesneldir. Bilgiler ve düşünceler objektif bir yaklaşımla ele alınır, ifade edilir.
  • Öğreticilik amacına uygun olarak açıklayıcı, öğretici anlatım ve kanıtlayıcı anlatım türlerine ağırlık verilir.
  • Bilimsel makalelerde zaman zaman betimlemelere başvurulur.
  • Bilimsel, ciddi ve resmi bir üslup kullanılır.
  • Makalelerde dil, genellikle göndergesel işlevde kullanılır.
  • Terimlere sıkça yer verilir. Sözcükler gerçek anlamlarıyla kullanılır.
  • Gazete makalesinde açık, duru, kolay anlaşılır ve yalın bir dil kullanılır. Ancak bilimsel makalede yazar, belli bir okuyucu kesimine veya konunun uzmanlarına hitap edeceğinden, açık ve duru bir dil kullanma gereği duymayabilir. Terimlerle dolu olduğu için bize ağır ve sıkıcı gelen bir makale, konunun uzmanları ve konuyla yakından ilgilenenler tarafından kolaylıkla anlaşılabilir.
  • Üçüncü tekil kişili anlatım kullanılır. Ben merkezli anlatımdan uzak durulur çünkü ben merkezli anlatımda öznellik ön plandadır.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.