• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kozmos Çiçeğinin Özellikleri ve Yetiştirilmesi

Ayşe

Forum Üyesi
Bayan Üye
Katılım
7 Eki 2022
Mesajlar
243
Puanları
16
Yaş
26
Konum
Ankara
Cinsiyet
Kadın


Kozmos hızlı büyüyen, mevsimlik bir çiçektir. Kozmos çiçeği nasıl ekilir?
forumlar, genel forum sitesi forumadasi.com
Kozmos bitkisinin uzun saplarının ucunda çiçekler açar. Katmerli, yalınkat çiçeklerinin yanı sıra, huni şeklinde taç yaprakları olanları da mevcuttur. Her türlü toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Güneşi seven bu bitki, bahçede büyük gruplar halinde kullanılabilir.

Aşırı sulama bitkiyi boylandırsa da, çiçek açtırmamaktadır. Toprağı nemli kalacak şekilde sulama yapılması tavsiye edilir. Kozmosun bol çiçek vermesi için, baş sürgünlerinin budanması önerilir.

Yaz sonunda tohumları toplanan kozmosun, mayıs ayında tohumları bahçelere serpiştirilir. Oluşan fideler hızla büyüme göstererek, dik ve yan olarak sürgünler verir.

Şubat/Mart aylarında 21-24˚C’de kaliteli torf içerisine 3mm derine ekin. Çimlenme 5-10 gün arasındadır. Tohumlar toprak ısındığında çiçek açması amacıyla, mayıs ayında dışarıya ekilebilir.

Fideler taşınabilecek kadar büyüdüğünde, fideleri kutuya veya 7,5 cm’lik saksılara aktarın ve daha serin koşullarda büyütün. 5 cm uzunluğa eriştiğinde, gürleşmesi için büyüyen ucunu kopartın.

Daha sonra, donma riski tamamen geçmesinin ardından, ilkbahar sonunda dışarıya ekmek amacıyla yavaş yavaş dış koşullara göre iklimlendirin, birbirinden 30 cm uzaklıkta olacak şekilde güneş alan, iyi nem tutan tipte bir toprağa ekin.​
 

Leon

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
837
Puanları
18
Paylaşım için teşekkürler.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.