• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kız Kulesi ve çok tartışılan restorasyonuna dair detaylar...

Emre ESMER

Moderatör
Geçtiğimiz günlerde restorasyon sürecinde olan Kız Kulesi ile ilgili birçok iddia ortaya atıldı. Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda; kulenin üzerini örten örtünün arka tarafından göründüğü bunun da yıkılmasından dolayı olduğu öne sürüldü.

Sosyal medyada yöneltilen sorulara İBB ve Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nden açıklama geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bir süre önce başlatılan İstanbul'un sembol yapı ve simgelerinden Kız Kulesi restorasyonuyla ilgili olarak sosyal medyada dolaşıma giren görüntü ve iddiaların asılsız olduğunu belirtti.

Bu şekilde açıklamalar gelse de vatandaşların halen konu hakkında şüpheleri bulunuyor. Konu hakkında en detaylı ve iç rahatlatan açıklamayı ise Mimar Seda Özen Bilgili yaptı.

Bilgili resmi kaynaklardan gelen bilgiyi ve uzmanlardan aldığı görüşleri de ekleyerek Twitter’da detaylı bir paylaşımda bulundu.

İşte Mimar Seda Özen Bilgili’nin yaptığı paylaşımlar:

Kız Kulesi, 18. yüzyılın Kule-i Duhter'inde onarımda sökülen bölümleri 2016 fotoğrafı üzerinde anlatmak istedim.

1 ve 2 numaralı kısımlar 1940 onarımında betonarmeye çevrildiği için sökülmüşler ve ahşap olarak tekrar inşa edilecekler. 3 numaralı çatı ise muhdes, inşa edilmeyecek.

Kızkulesi restorasyonunu takip edebilen tanıdıklarıma durumu sordum. Bununla birlikte yapılan açıklamaları, restorasyon iskelesini, kendim de emin olabilmek için eşleştirdim. Dendanlar üstündeki 3 numaralı çatı da kalktığı için, vapur oradan geçerken silüette görülebiliyor.

Kızkulesi'nin 1995 restorasyonunun mimari müellifi, meslekten yıllarca men edildi.

Geçmişe dair böyle bir hafıza varken, Han Bey veya Zeynep Hoca kariyerlerini ve adlarını niteliksiz bir uygulamaya koymazlar.

Ama bu uygulama ziyaretçiler almalıydı, ayrıntılı bilgi verilmeliydi.

Mimarlar Odası'nın iskele henüz kurulurken çektiği video ve paylaştığı fotoğraflar var. İskele, mevsim şartlarından etkilenmemek ve yapı üzerinde insanların çalışabilmesi için yüksek kurulup, etrafı da kapatıldığı için, fotoğraflar yanıltıcı olabiliyor.

Kızkulesi'nde Osmanlı Dönemi'nde yapılan onarımları anlatan önemli makaleyi de dün bu vesileyle okudum.

Bana kalırsa, Kız Kulesi'nin restorasyon brandasının bir kısmı hemen açılıp kule gösterilmeli. Basına ve meslek odamıza, kamu kurumlarına gezdirilmeli.

Kız Kulesi, 18. yüzyılın Kule-i Duhter'inde onarımda sökülen bölümleri 2016 fotoğrafı üzerinde anlatmak istedim.

1 ve 2 numaralı kısımlar 1940 onarımında betonarmeye çevrildiği için sökülmüşler ve ahşap olarak tekrar inşa edilecekler. 3 numaralı çatı ise muhdes, inşa edilmeyecek

— Seda Özen Bilgili (@Seda_Ozen)

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.