• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Kısırlık ve nedenleri nelerdir? - Sağlık

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
7,176
Puanları
63
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Kısırlık ve nedenleri nelerdir?


Çiftler bir yıl boyunca korunmadan ilişkiye girmesine rağmen gebelik oluşmamışsa ileri tetkik gerektiren bir durumun varlığına kanaat getirilir.

Kısırlık nedenleri nelerdir?

Kısırlık nedenlerinin yaklaşık % 20 civarında hiçbir belirgin sebep saptanamaz. Kadın ve erkekte kısırlık oranlarını oluşturan sebepler % 40 ile aynı orandadır.

Erkek kısırlık nasıl değerlendirilir?

Erkek hastanın 2-3 günlük cinsel perhiz sonrası vereceği örnekte yapılan sperm sayımı, sperm fonksiyon ve morfolojisinin değerlendirilmesi ile tanı konur.

Kadında kısırlık nasıl değerlendirilir?

Kadın hastalarda kısırlık nedenlerinin değerlendirilmesi için birçok tahlil ve tetkik yapmak gerekir. Bunların başında; yumurtalık fonksiyonları, rahmin, rahim ağzının, yumurtalık ve tüplerin anatomik olarak normal olup olmadığının değerlendirilmesi gelir. Rahim ve tüplerin anatomisi HSG denen rahim ve tüplerin boyalı filmi ile kabaca değerlendirilir. Yumurtalık hormon değerlerinin saptanması ve yumuyrtlamanın takip edilmesi ile yumurtalık fonksiyonları değerlendirilir. Eğer bir anormallik saptanmıyorsa immunolojik tetkikler değerlendirmeye katılır.Op. Dr. Melik YAZIR
Kadın Hastalıkları ve Doğum
 

Anton

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
1,025
Puanları
36
İlginiz ve paylaşımınız için teşekkürler.
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.