• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

İstanbul Aydın Üniversitesi'nde şaşırtan eğitim ücreti zammı: Öğrenciler itiraz etti

Emre ESMER

Moderatör
İstanbul Aydın Üniversitesi harç ücretlerine yüzde 100 zam yaptığını duyurdu. Öğrenciler, yapılan zammın adil olmadığını belirterek karara itiraz edeceklerini söyledi. Aydın Üniversitesi öğrencileri T24’ten Duygu Köseoğlu'na verdikleri bilgide, 6 Şubat depremleri nedeniyle geçilen yüz yüze eğitim sürecinde 'gidemedikleri okula bu kadar para ödemenin zor olduğundan' yakınırken 'yapılan yeni zamlar nedeniyle çok sayıda öğrencinin okulu bırakmakla karşı karşı olduğunu' belirtti.

İstanbul Aydın Üniversitesi yıllık eğitim öğretim ücretlere yüzde 100 yaptığını duyurdu. Zam haberini alan öğrenciler fahiş zamların geri alınması talebiyle yarın dekanlık ardından da rektörlük ile görüşeceklerini söyledi.

Aydın Üniversitesi öğrencileri, yüzde 100 zam yapılmasına itiraz edeceklerini ifade ederek şunları söyledi:

“Duyuru öğleden sonra geldi. Sınıf gruplarında konuştuk. Çoğu kişi okulu bırakacağını belirtiyor. Yasal olarak yıllık eğitim ücretlerine yüzde 79.60 oranında zam yapılması gerekiyor. Bu zam oranı bile çok fazlayken yüzde 100 olarak yapılan bu zammı kabul etmiyoruz. Hayat şartları zaten çok zor.

Depremden sonra da yüz yüze eğitime geçildi. Bizler gitmediğimiz okula para ödüyoruz diye düşünürken şimdi de yüzde 100’lük zamla karşı karşıyayız. Bu zamlar saçmalık. Arkadaşlarımızdan biri böyle giderse ‘babam beni okuldan alacak’ diyor.”

Diş Hekimliği Fakültesi 2022 - 2023 yılı harç ücreti tablosu

Zamlı harç ücretlerine göre Diş Hekimliği Fakültesi'nde okuyan bir öğrenci, taksitli olarak 109 bin 250 TL öderken bu fiyat yeni eğitim döneminde peşin ödemede 223 bin 963 TL, taksitli ödemede 229 bin 425 TL oldu.

Öğrenciler, Aydın Üniversitesi kurucusu Mustafa Aydın'ın bir yıl önce Dünya’dan Yasemin Salih’e "Yüzde 30’luk artış da vakıf üniversitelerinin ayakta kalması için yeterli değil” dediğini hatırlattı.

Yapılan zammın geri çekilmesini talep eden öğrenciler yarın rektörlük ve dekanlıkla görüşeceklerini belirtti.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.