Fransa, yapay zekâ destekli gözetim sistemlerini, sivil toplum kuruluşlarının endişelerine rağmen 2024 Olimpiyatları’nda kullanmayı planlıyor

HKeNN

Forum Üyesi
Dünyanın en büyük spor organizasyonlarından olan yaz olimpiyat oyunları, 2024’te Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenecek. Fransa hükümetinin organizasyon sırasında tartışmalı bir teknolojiyi kullanmayı planladığı öne sürüldü.

The Register’ın aktardığına göre hükûmet, 2024 Yaz Olimpiyatları ve Paralimpik Oyunları’nda yapay zekâ destekli gözetim mekanizmaları kullanmak istediğini açıkladı. Bu, sabit kameralardan drone kameralarına kadar birçok farklı alanda otomatik analizlerin kullanılacağı anlamına geliyor.

Sistemin yardımıyla kamusal alanlardaki şüpheli olayların tespit edilmesi amaçlanıyor​

Hükûmet, video gözetiminde yapay zekânın kullanımıyla kamusal alanlardaki şüpheli olayları tespit etmeyi amaçlıyor. Eğer gerçekleşirse Fransa, böyle bir sistemi hayata geçiren ilk Avrupa Birliği ülkesi olacak.

Yapay zekâ destekli gözetim sistemleri konusundaki endişeler​

Fransa hükûmeti, bir açık mektupla teknoloji konusundaki endişelerini belirten 38 sivil toplum kuruluşunun uyarılarına rağmen bu kararı aldı. Kuruluşlara göre, önerilen gözetim tedbirleri uluslar insan hakları hukukunu ihlal ediyor. Teknolojinin; ayrımcılık, mahremiyet hakkı, toplanma ve örgütlenme hakkı gibi şeyler konusunda kabul edilemez riskler taşıdığı belirtiliyor.

Sistemin benimsenmesi durumunda kamuya açık alanlarda haksız ve orantısız gözetimlerin yapılacağı da mektupta belirtiliyor. Mektupta ayrımcılık konusunda ise, “Suça karşı algoritmik sistemlerin kullanılması, şimdiye kadar polislik konusunda aşırılığa, ceza adaleti yapısal ayrımcılığa, ırksal, etnik ve dini azınlıkların daha fazla suçlu görülmesine neden oldu” ifadeleri kullanılıyor.

Öte yandan sisteme karşı çıkan başka kişiler, kararın, Fransa’yı distopik bir yere çevirebileceğini belirtiyor.

Kaynak: T24

Bu içeriğin kaynağı Muhalif haber sitesidir.

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!
Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.
Üst Alt