• Forumzar.COM Türkçe içerikli genel forum sitesi ve paylaşım platformu olarak eğlenceli ve interaktif bir forum deneyim sunar.

    Foruma üye olmak için BURAYA TIKLAYINIZ

Duphaston nedir? Ne için kullanılır?

Yazar

Forum Üyesi
Katılım
28 Ağu 2022
Mesajlar
4,088
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek

Duphaston nedir? Ne için kullanılır?

DUPHASTON nedir?
DUPHASTON beyaz renkte, her biri 10 mg didrogesteron içeren, yuvarlak, çentikli, film kaplı tabletlerdir. 20 tabletlik ambalajlarda sunulmaktadır.
Didrogesteron etkin maddesini içermektedir. Didrogesteron, kadınlık hormonu denilen progesteron hormonudur. Didrogesteron vücudunuz tarafından üretilen ‘progesteron’ hormonu ile hemen hemen aynı etkiye sahiptir ve bir diğer kadınlık hormonu olan östrojen ile birlikte adet döngüsünü düzenler.Ne için kullanılır?

DUPHASTON aşağıdaki durumlarda kullanılır :


* Vücudunuz yeterli progesteronu üretmediğinde karşılaşabileceğiniz aşağıdaki gibi problemler için :
*
Düzensiz adet dönemlerinin kontrolü için
* Endometriyozis – rahmin içindeki dokunun rahim dışında gelişmesi
* Ağrılı adet dönemleri
* Düşük seviyede progesterondan kaynaklanan infertilite (kısırlık)
* İnfertilite (kısırlık) tedavileri sırasında uyarılan döngülerin bir parçası olarak luteal destek
* Düşük tehdidi riskini azaltmak için veya geçmişte tekrarlayan düşük yaptıysanız
* Pre-menstrual sendrom (PMS) (Adet öncesi oluşan rahatsızlık verici belirtilerin tedavisinde)


* Hormon Replasman Tedavisi (HRT- kadınlık hormanları ile tedavi)
DUPHASTON ayrıca aşağıdaki durumlarda östrojen ile birlikte kullanılır :
* Menopoz (adet görmenin durduğu dönem) tedavisi sırasında rahmin içindeki dokuda meydana gelen anormallikleri önlemek için
* Menopoza girmeden önce adet dönemleriniz durduysa
* Olağandışı ağır ve/veya düzensiz adet dönemleri

Vücudunuz, normal olarak doğal hormonlar olan progesteron ve östrojen miktarını dengelemektedir. Vücudunuz yeterli progesteron üretmezse, DUPHASTON bunu telafi etmektedir ve dengeyi yeniden sağlamaktadır.


Doktorunuz, DUPHASTON’un yanı sıra östrojen almanızı da isteyebilir. Bu, DUPHASTON’ u ne sebeple alıyor olduğunuza bağlıdır.
HRT kullanan bazı kadınlarda, sadece bir östrojenin alınması, rahim iç dokusunda anormal bir kalınlaşmaya sebep olabilir. Rahminiz alınmışsa veya endometriyozis geçmişiniz var ise, aynı durum mevcut olabilir. Aylık adet döngünüzün bir kısmında DUPHASTON almak, rahim iç dokusunun kalınlaşmasını engellemeye yardım etmektedir.

( Alıntı )
 

Genel Forum Sitesi

Forum Sitesi - Forumzar.COM

Forumzar.COM olarak, Türkçe forum sitesi denildiğinde akla gelen ilk adres olarak, geniş kapsamlı genel forum platformumuzda buluşuyoruz. Türkiye'nin en büyük Türkçe forum siteleri arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. Çeşitli konu başlıklarında aktif bir şekilde paylaşımların yapıldığı, her konuda interaktif ve bilgilendirici tartışmalara katılmak için bizi takip edin! ve bir dakikanızı ayırarak forum sitemize üye olun!

Forum Siteleri

Bilgi paylaştıkça çoğalır sloganı ile ilerleyen forum sitesi platformumuza, siz de üye olarak forum sitemizde açılan konulara katılabilir ve ilgi alanınıza uygun konular açarak siz de paylaşımda bulunabilirsiniz.