ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

• “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Cep telefonu alırken dikkat edilmesi gerekenler

BertaN

Forum Üyesi

Günümüze baktığımızda artık neredeyse her hafta olmasa da 2,3 haftada bir cep telefonu devleri piyasaya yeni modeller sürüyorlar.

Her yeni modelde kullanıcılarına kullanım kolaylığı hedefleyen devler bir yandan da bir çok kullanıcının aklını da karıştırmıyor değil.

Bu yazıyı hazırlarken sizlere umarım yararı dokunur.

1- Sar değeri: Cep telefonunun yaydığı radyasyon değeridir. Öncelikle bakılması gereken özelliktir. Özellikle de cep telefonuyla çok konuşma yapacaksanız sar değeri düşük bir cihaz tercih etmelisiniz.

2- Batarya ömrü: Akıllı ceplerin en büyük sorunudur. Telefonunuz ile çok vakit geçiriyorsanız 1430mAh veya üzeri olmalıdır. Özellikle Android işletim sistemli cep telefonlarında şarj hareketli, aktif temalardan dolayı normalden daha fazla gitmektedir.

3- İşletim sistemi: Bu konuda kullanıcılar kendi ihtiyaçları doğrultusunda seçim yapmalıdırlar. Birçok uygulama gereği duyan kullanıcılar Android, biraz daha stabil ve güvenli uygulama isteyen kullanıcılar Ios , daha stabil bir işletim sistemi isteyen kullanıcılar ise Windows Phone lere yönelmiş durumdadır.

4- Dokunmatik ekran: Dokunmatik ekranlar kendi içlerinde çeşitlilik gösterirler. Şu anda devler iki ürünle çalışmaktadır. Retina ekran (Led arka ışıklandırmalı) daha net ve keskin görüntüler elde etmenizi sağlar. Amoled ekranlar ise daha parlak, daha hızlı tepki süresi ve daha dayanıklı özellikleriyle öne çıkarlar. Bu evrede de kullanıcılar kendi ihtiyaçları doğrultusunda tercih yapmalıdırlar.

5- Kasa: Bir telefonda kasa çok önemlidir. Artık eskisi gibi çelik kasalar yerine şu anda alüminyum ve polikarbon kasalar ön planda. Alüminyum kasalar daha hafif ve ergonomiktir ancak polikarbonlar kadar sağlam değillerdir.

6- Teknik servis: Evet sar değeri düşük, batarya ömrü uzun, işletim sistemi stabil, dokunmatik ekranı güçlü ve kasası sağlam bir telefon aldınız tebrikler. Ancak bir arıza durumunda ne olacak? Teknik servisi yaygın ve parça sıkıntısı çekmeyeceğiniz bir marka tercih etmelisiniz ki telefon arıza durumundan sonra en kısa zamanda tekrar elinize ulaşsın.

7- Aksesuar çeşitliği: Her kullanıcı telefonunu aksesuarlarla donatmak ister. Gerek araç içi çözümler olsun gerek sık seyahat eden biri olarak şarj ekipmanları olsun ihtiyaçları doğrultusunda aksesuar edinmek ister. Piyasada şu anda 3 büyük markanın aksesuarları eksiksiz bulunmaktadır.

8- İkinci el piyasası: Elinizdeki cep telefonunu pek zarar etmeden bir üst modeliyle değiştireceğiniz zaman satmak en mantıklısıdır. Bilindik markaların ikinci elde aktif sirkülasyonu olan modellerinden tercih etmeniz sizin daha az masrafla yeni bir telefon almanızı sağlar.
Bilgilerin sizlere yarar sağlamasını umuyorum. Görüşmek dileğiyle.

İBRAHİM KIZILIRMAK

Üst Alt