ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

• “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Bu kabilenin kadınları, annesiz yavru geyikleri kendi çocukları gibi emziriyor

Yazar

Forum Üyesi
Hindistan, Rajasthan’da bulunan Bishnoi Kabilesi 550 yıldır doğaya tapıyor. 2000 evden oluşanBishnoi, 15. yüzyıldan beri Shri Guru Jambheshwar Bhagwan‘ın yolundan gidiyor ve Guru tarafından önerilen 29 kurala uyuyor. Bunlardan biri hayvanlar ve doğanın sevilip korunması. Bishnoi toplumu hem hayvanları hem bitki örtüsünü, başta kötü iklim koşulları olmak üzere, birçok olumsuz etkenden korumayı kendilerine görev edinmiş.
Kutsal olduğuna inandıkları geyiğin ise Bishnoi’de ayrı bir yeri var. Öyle ki, annesiz geyik yavrularını kendi evlatları gibi büyütüyorlar. Kabilenin yeni anneleri yavru geyikleri de bebeklerinden ayırmaksızın emziriyor.

45 yaşındaki Mangi Devi Bishnoi “Bu bebek geyikler benim hayatım ve onlar benim çocuklarım gibiler.”diyor. “Onları süt ve yemekle besliyorum ve diğer aile üyelerim gibi iyi bakılıp ilgi gördüklerinden emin oluyorum. Biz onların etrafında oldukça onlar öksüz değiller, sağlıklı bir yaşam için onlara süt veren benim gibi yeni anneleri var.”
21 yaşındaki öğrenci, Roshini Bishnoi ise “Ben bu küçük geyiklerle büyüdüm.” diyor. “Onlar erkek ve kız kardeşler gibi. Onları sağlıklı tutmak ve büyümelerine yardımcı olmak bizim sorumluluğumuz. Onlarla oynuyoruz ve iletişim kuruyoruz; bizim dilimizi anlıyorlar.”
Bishnoi kadınlarının bu fotoğraları, geyiklerle kabile insanları arasında o çok derin bağın objektife yansıması gibi…

(Alıntıdır)

Üst Alt