ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

Akvaryum Dış Filtre ve Motoru Nedir?

Hazel

Forum Üyesi
Katılım
25 Ara 2022
Mesajlar
4
Tepkime puanı
0
Puanları
1


Akvaryum için Dış Filtre Nedir?

Bir akvaryum için olmazsa olmazlardan biri filtrasyon sistemidir. Akvaryumda sağlıklı bir organik yapı oluşturmak için iyi bir filtrasyona sahip olmalısınız. Akvaryumda yaşayan balıklarınızın ve diğer deniz canlılarının sağlıklı ve uzun ömürlü olması buna bağlıdır. Bakım ve temizlik sistemlerinden biri olan dış filtre bu ortamın sağlanmasında büyük rol oynar. Tabi, akvaryum filtreleri arasından seçim yapmak da oldukça önemlidir. İşte akvaryum için dış filtre alırken dikkat edilmesi gerekenler

Akvaryum için Dış Filtre Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok farklı marka akvaryumlar için dış filtre üretimi yapmaktadır. Üretilen dış filtreler belli özelliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Dış filtre çeşitlerini oluşturan farklılıklar ise şunlardır:
  • Litre başına sirkülasyon oranı
  • Filtre kutusunda bulunan sepet sayısı
Bunların haricinde dış filtre seçimi yaparken filtreden alacağınız verime odaklanmalısınız. Bu verimi hesaplamak için de dikkat etmeniz gerekenleri birkaç başlık altında topladık.

Akvaryum Motoru Nedir?

Kullanıcılar akvaryum motoru araştırırken akıllarında “akvaryum motoru nedir?” sorusu ile yola çıkarlar. Akvaryum motoru, akvaryumun içerisinde yer alan vazgeçilmez bir akvaryum malzemesidir. Akvaryumun iç bölümündeki havanın yatay ve dikey olarak dağılmasına yarayan aletlere akvaryum motoru denmektedir. Bunun sonucunda akvaryumdaki balıklar, hava dengesi sayesinde herhangi bir sağlık problemi yaşamıyorlar. Ayrıca suda yer alan oksijen oranı ile canlılık ve direnç kazanmış oluyorlar.

Akvaryum Motoru Ne İşe Yarar?

Standart bir akvaryum motoru, içerisinde bulunan hortum ve uç kısmında yer alan hava taşı yardımıyla akvaryumun içerisindeki hava ve oksijenin dengeli bir biçimde yayılmasını sağlamaktadır. Akvaryum motoru sadece işlevsel bir ekipman da değildir. Aynı zamanda estetik bir görüntü de oluşturmaktadır. Bu sayede akvaryumunuz göze daha hoş görünür bir hale gelebilir.
Suyun içerisinde hava akışının sağlanabilmesi için akvaryum motorları kritik bir öneme sahiptir. Akvaryum motoru takılmayan akvaryumlarda balıkların ölüm oranı oldukça artıyor. Aynı zamanda balıkların iştahları azalabiliyor ve yaşam kaliteleri ciddi ölçüde düşebiliyor. Motorsuz bir akvaryum balıkların daha da çabuk hastalanmasına sebep oluyor. Balıkların havalandırması iyi yapılmış ve hareketli bir su ortamında yaşaması gereklidir. Bunu sağlamanın en kolay yolu da bir akvaryum motoru taktırmaktır.

Akvaryum Motoru Nasıl Seçilir?

Akvaryum motorlarından maksimum verim almak için kendinize uygun bir motor seçimi yapmanız gerekmektedir. Uygun akvaryum motorunun tercih etmeden önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktalar şunlardır:
  • Akvaryumun filtreleme özellikleri
  • Akvaryumun hacmi
Akvaryumunuzun hacmine dikkat etmeniz buradaki en önemli noktadır. Örneğin, 20 litrelik bir akvaryumunuz varsa 10 litrelik bir akvaryum motoru satın almanız pek doğru olmaz. Akvaryum motorları akvaryumunuzun hacmi ile orantılı tercih edilmelidir. Aksi takdirde paranızı boşa harcayabilirsiniz.

bilgiustam


 
Üst Alt