ForumZAR.COM | Forum Sitesi

Forumzar.COM Türkiye`nin en güncel ve kaliteli genel forum sitesi`dir.
ForumZAR'a katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

  • “Ne garip değil mi? Sevdiğimiz insanın her yalanında bir doğru, sevmediğimiz insanın her doğrusunda bir yalan ararız..”
  • “Biri ölür üzülmezsiniz; sonra sandalyeye asılı hırkasını görürsünüz. O hırkanın duruşu kalbinize oturur..”
  • "En gülünç olanı da insanların sizi eskisi gibi kullanamadığında değiştiğinizi söylemeleri.."
  • "Uçmayı seviyorsan, düşmeyi de bileceksin. Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredersin."
  • Asla başka insanlar üzülmesin diye kendini üzme. Sen kaldırabiliyorsan onlar da kaldırabilir.

2022’nin 10 Logo Tasarım Trendi

Linux

Owner
Katılım
31 Tem 2022
Mesajlar
3,498
Tepkime puanı
10
Puanları
38
Konum
istanbul
Cinsiyet
Erkek
Yeni yıl, logo tasarımına yeni trendler getiriyor. Şu anda geçerli olan trendler neler? Minimalizm, parlak gradyanlar veya sembollere gizlenmiş mesajlar? , 2022'de marka tasarımını etkileyecek 10 olası faktörü bir araya getirdi.

90’lar TarzıBirkaç yıl önce, 90'ların logolarına bakmak yüzümüze ironik ve nostaljik bir gülümseme getirirdi. Ancak moda döngüsel olduğundan trendin geri dönüşü beklenmekteydi. 2022'de tasarımcılar, yirminci yüzyılın sonlarında kullanılan stilin en ilginç unsurları ele alacaklar.

Bu, “asidik” ve aslında uyumsuz gölgelerle kullanılan pürüzsüz tasarım çizgilerinin kullanımına zıt bir gradyandır. Yazı tipleri yerine elle çizilmiş harfler kullanılacaktır. Bu tür logolar minimalist sembolizm arka planıyla gerçekten göze çarpmaktadır.

Negatif alanBu, tasarımcılar tarafından birkaç on yıldır aktif olarak kullanılan ve iyi bilinen bir tekniktir. Bununla birlikte, ilginç olan şey, hala son derece populer kalmasıdır. Hatta marka kimliği tasarım ortamındaki en tutarlı trendin bu olduğunu söyleyebiliriz. Negatif alan, belirsizlik yaratarak, kesişen veya bağımsız harf ayrıntılarını kaldırarak gerçekleştirilir. İlginç bir şekilde, logoya bakıldığında bu tür incelikler hemen göze çarpmamaktadır. Logolar karmaşık bir tarz içerdiğinden daha fazla dikkat çekmektedir. Bizi, tam olarak neyin tasvir edildiğini tahmin etmeye zorladıklarından, bu tür logoları sanat eseri olarak düşünmek ilginç olabilir. Sır çözüldüğünde, logo kişi için özel bir şey haline gelir. En azından hatırlanacaktır.

Temel düzeyde negatif alan, pozitif alanın sınırlarını vurgular. Aynı zamanda marka bilinirliğini arttırır ve marka adını popüler hale getirir.

Yazı tipleriyle denemeler

Yazıya verilen önem, grafik tasarım dünyasında geçmiş yıllara damgasını vurdu. Birçok marka logosu tamamen metinsel hale geldi. Doğal olarak bu, yazı tipleriyle ilgili deneyleri beraberinde getirdi. Tasarımcıların çalışabileceği yalnızca bir metni olduğunda, ilginç bir yazı tipi benzersiz çözümler oluşturmaya yardımcı olacaktır.Harflerin değiştirilmesi ve yeniden hizalanması en popüler yöntemlerdendir ve örneklerle gösterilmiştir. Her iki teknik de bir metin logosunu daha görünür ve ilginç hale getirir. Bu, marka sembolünün hedef kitle tarafından algılanmasını geliştirir.

Katmanlı öğelerBu eğilim, ek hacim ve derinliğe sahip katmanlı bir görüntünün oluşturulmasına dayanmaktadır. Sınırsız katman seçenekleri, akılda kalıcı bir logo oluşturma şansını artırır.

Katmanlamayı nasıl uygularsınız? İki logo öğesini birleştirin, herhangi birini çoğaltın, renkleri veya geometrik şekilleri kaplayın. Bunlar sadece birkaç örnek, çok daha fazla olasılık mevcut.

Parlak renklerCesur, canlı renkler ve renk kombinasyonları, göze çarpan bir logo oluşturmak için kullanılabilecek güvenilir bir yöntemdir. Bu arada, şirket modası geçmiş marka adını kökten güncellemek istiyorsa, bu yöntem yine iyi bir seçim olacaktır.

2022'de renk kombinasyon standartlarına dönüp bakmanız ve “biraz çılgın” olmanız gerekiyor. Akılda kalıcı, cesur renklerin kullanılması, hedef kitlede anında bir yanıt almanızı sağlayacaktır. Kullanıcının marka ile etkileşim süresinin azaldığı modern dünyada bu özellik çok değerli bir katma değerdir.

KısalıkMinimum miktarda ayrıntı, basit şekiller ve çizgiler - tasarımda minimalizm moda olmaya devam ediyor. Özlü logolar, dijital formatların gelişimi sayesinde popülerliğini koruyor. Minimum miktarda ayrıntıya sahip marka adı iyi görünmesinin yanı sıra bir mobil uygulamanın simgesi, bir sosyal ağ sayfasının avatarı vb. gibi küçük alanlarda bile tanınır. Logoyu basitleştirerek, çok yönlülük elde edebilir ve her zaman moda kalabilirsiniz.

Geometrik işaretlerYaratıcılığı kısıtlamayan ve tasarımcıya maksimum özgürlük veren bir yöntem. Geometrik şekillerin ve işaretlerin kullanımı, logoyu temel değişiklikler yapmadan güncellemeyi mümkün kılar. Geometrik bir işaret oluşturan veya bir görüntüye şekil ekleyen öğeyi seçmek ve örneğin renk kullanarak görsel vurgu sağlamak yeterlidir.

İşaret hileleriLogo tasarımında işaret kullanımı köklü bir tekniktir. İşin en ilginç yanı, trendin zemin kaybetmemesi ve sadece daha popüler hale gelmesidir. 2022'de işaret hileleri daha da popüler hale gelebilir. Üstelik bir logo geliştirirken ana odak noktası olabilirler.

Buna örnek olarak, markanın temel avantajına atıfta bulunmak için semboller kullanmak verilebilir. Kişinin logoya amaçladığından daha uzun süre bakmasını sağlayacak görsel ipuçları da yaratılabilir.

GradyanGradyanın tasarım öğesi olarak kullanılması son yıllarda çok popüler bir trend haline geldi. Peki neden? Esas olarak, gölgelerle profesyonelce çalışmayı mümkün kılan tasarım yazılımının geliştirilmesi sayesinde. 80'lerin logolarındaki gradyanlar oldukça ilkelken, şimdi en ufak renk değişikliklerini ayarlamak bile gerçekten mümkün.

2022'de neler bekleniyor? Daha da fazla renk ve farklı gradyan uygulama teknikleri. Tasarımcılar, renkler arasında geçiş yapmak veya aynı tonun doygunluğunu azaltmak/artırmak için farklı teknikler kullanacak.

Gradyan yardımıyla benzersiz bir görsel efekt elde edebilir, logonuzu yenileyebilir ve benzersiz hale getirebilirsiniz. Diğer bir olumlu sonuç, görüntülerin ek hacim ve derinlikle doygunluğu, özel, göze hoş gelen bir ruh hali yaratmasıdır.

Optik ilüzyonHer marka, hedef kitlesi için unutulmaz olmak ister. Bunu başarmak için bazı şirketler kurumsal kimliklerini geliştirirken yeni yaklaşımlar benimsemektedir. Bunun bir yolu, optik illüzyonları kullanmaktır. Bu seçeneklere örnek olarak​

  • Yukarıda bahsedilen negatif alan;
  • Renk ilüzyonu;
  • Gerçek dışı şekillerin yaratılması;
  • görsel bozulma;
  • zıt yanılsamalar verilebilir

Bu eğilimin en önemli avantajı, şifreli görsel mesajların oluşturulmasıdır: insanları logoda neyin gizlendiğini bulmaya teşvik ederler. Sonuç olarak, kişi sembole daha uzun süre bakar ve onu daha iyi hatırlar.

Sonuç

2022'deki logo tasarım trendlerinin çoğu geçmiş yıllardan ve hatta on yıllardan günümüze göç etmiştir. Modern tasarımın temeli görünürlük ve benzersizliktir. Rakiplere karşı renk, şekil ve standart dışı sunum ile öne çıkmanız gerekir. Neyse ki, şimdi bunun için yeterli fırsat var.​
 
Üst Alt